Ekonomika

Slováci predstavili „prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete“

Slovenská spoločnosť Inobat Auto dnes predstavila batériu, o ktorej tvrdí, že je prvou inteligentnou batériou elektromobily vo svete. Má vysokú hustotu energie a očakáva sa, že tento atribút sa takmer časom zdvojnásobí. Okrem iného si kladie tiež za cieľ zabezpečiť vyšší dojazd elektromobilov. Bude sa vyrábať, ako aj ďalej rozvíjať na Slovensku.

Zdá sa, že slovenská vláda chce všetko postaviť na vodíkových technológiách, takže nás teší, že „aspoň“ súkromný sektor prichádza s inováciami súvisiacimi s batérie pre elektrické vozidlá. Elektrické autá sú už osvedčenou technológiou, ktorá napreduje míľovými krokmi, zatiaľ čo ich popularita a predaj podobne rýchlo rastú.

Spoločnosti Inobat Auto sebavedomie určite nechýba. Vo svojej tlačovej správe uvádza: „Žiadny iný výrobca batériových článkov nemá technológiu na to, aby tak rýchlo objavil a demonštroval chémiu batérií. InoBat môže svojim zákazníkom poskytnúť„ najlepšiu odpoveď “.

Nový prístup má zabezpečiť vytvorenie lepších batérií prispôsobených konkrétnym potrebám zákazníkov. A to rýchlejšie a efektívnejšie ako štandardné výskumné metódy. Kombinácia umelej inteligencie a technológie HTP (malo by to byť niečo ako automatizácia experimentov, čo umožňuje rýchle testovanie rôznych možností).

Zvýšený dosah a vysoká e-hustota

Batéria Inobat má priniesť najlepšie elektromobily vo svojej triede s 20% nárastom dojazdu. Očakáva sa, že batériové články ponúknu energetickú hustotu 265 Wh / kg do konca budúceho roka. Pre porovnanie, súčasné články batérie “Tesla 2170 ″ by mal mať okolo 250 Wh / kg, resp. 700 Wh / l.

Do polovice roku 2022 by mala byť spoločnosť schopná zvýšiť gravimetrickú hustotu energie na 298 Wh / kg. Do konca roku 2023 by to malo byť 330 – 350 Wh / kg, resp. 1 000 Wh / l. Z dlhodobého hľadiska je ambíciou vylúčiť použitie niklu a ďalej rozvíjať anódové technológie, ktoré by mali priniesť cieľovú hustotu energie 500 Wh / kg.

READ  TEST: Toyota Corolla GR Sport - športový štýl, nízka spotreba, solídna jazda

Prvá „verzia“ lítium-iónového článku batérie (NMC 622 – nikel-mangán-kobalt) má ponúknuť „o 10% nižšie straty a približne o 6% vyšší rozsah“. Druhá verzia (NMC 811), plánovaná na prvý štvrťrok 2021, má „znížiť straty o 10%, zvýšiť kapacitu asi o 20% a zvýšiť dojazd najmodernejších elektrických vozidiel o 80 až 100 km „. Cieľom novej technológie je tiež znížiť závislosť od drahého a kontroverzného kobaltu.

Inobat Auto v súčasnosti buduje „prvé výskumné centrum batérií na svete poháňané umelou inteligenciou“ a výrobnú linku vo Voderadoch. Výroba batérií je naplánovaná na budúci rok. Plánuje sa tiež výstavba „Gigafactory“, ktorá ročne vyprodukuje 10 GWh batérií „na mieru“.

Inobat Auto bude na jeho ceste pomáhať aj bývalý šéf Aston Martin a bývalý prevádzkový riaditeľ spoločnosti Nissan Dr. Andy Palmer z pozície „nevýkonného viceprezidenta“. Investormi a strategickými partnermi spoločnosti Inobat sú IPM Group, ČEZ, Matador, AEN, MSM Group, Across, Wildcat Discovery
Technologies a Manz.

Zdroj: Inobat Auto

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko pripravuje vodíkový autobus. Predstaví ho v Dubaji
Slovenská republika a Česká republika budú spolupracovať na prietokových batériách, ktoré sa dajú použiť aj v elektronickej mobilite
Slováci vyvíjajú v rámci rozvoja inteligentnej mobility autonómny elektromobil

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close