hospodárstvo

Slovenská ekonomika by mala tento rok poklesnúť o 10%

Nasledujúce oživenie hospodárskeho rastu by malo nastať budúci rok, keď sa očakáva jeho rast 8,4% av roku 2022 4,5%.

Pokles slovenskej ekonomiky by mal byť spôsobený najmä poklesom zahraničného dopytu, ako aj zastavením veľkej časti národného hospodárstva.

“Slovenská ekonomika je vo voľnom páde. Je to, akoby sme cestovali späť v čase a vrátili sa do roku 2017. Je pravda, že dôjde k oživeniu, budúci rok budeme mať aj hospodársky rast, ale všetky tieto procesy budú pomalšie, ako sme si mysleli pred mesiacom. Stále sme v období veľkej neistoty, “uviedol guvernér NBS Peter Kažimír v stredu na tlačovej konferencii.

Podľa guvernéra opatrenia NBS, Európskej centrálnej banky a vlády zabránili hlbšiemu hospodárskemu spomaleniu a podľa neho sa to deje aj v spolupráci s finančným sektorom. „Táto kríza, na rozdiel od predchádzajúcej, zásadne mení svetové obchodné a dodávateľské vzťahy a sme presvedčení, že sa zmení aj charakter domácej spotreby. To všetko nie je dobrá správa pre malú svetovú ekonomiku. „export ako Slovensko“, myslí si Kažimír.

Podľa guvernéra bude tento rok zlý, ale podľa neho musíme tiež pripustiť, že to mohlo byť horšie. „Súčasná predpoveď skrýva významné negatívne riziká,“ uviedol Kažimír. Preto bude podľa neho dôležité vládne kroky.

Guvernér hovorí o zlomovom bode

Očakáva sa však, že v nadchádzajúcich rokoch sa obnoví rast HDP a ekonomika dosiahne svoju predkrízovú úroveň v prvej polovici roku 2022. „K tomu dôjde až v roku 2022,“ uviedol zástupca guvernéra mesta. NBS, Ľudovít Ódor.

V tomto roku NBS očakáva aj pokles zamestnanosti a miezd, ale pokles zamestnanosti bude brzdiť vládne daňové opatrenia. V tomto roku by zamestnanosť mala klesnúť o 2,1%, budúci rok o 0,8%. V roku 2022 však SNB už predpokladá rast zamestnanosti o 0,8%.

„Dopad na trh práce bude veľmi intenzívny. Odhadujeme, že tento rok príde o toľko pracovných miest, aké vznikli za posledných 2,5 roka,“ dodal Kažimír a dodal, že NBS plánuje v tomto roku znížiť asi 70 000 pracovných miest.

Očakáva sa tiež nárast nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti by sa mala tento rok zvýšiť, SNB ju odhaduje na 7,4%, na budúci rok by mala byť 8,5% av roku 2022 by mala dosiahnuť 8%.

Očakáva sa tiež, že inflácia sa spomalí v dôsledku nižších cien ropy. Tento rok by to malo byť 1,9%, na budúci rok 0,8% a na rok 2022 1,3%.

Pokiaľ ide o vývoj verejných financií, SNB očakáva vysoké deficity a zvýšenie verejného dlhu, pričom by mala vyvstať otázka dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Očakáva sa, že tento deficit tento rok stúpne na 8,2%, na budúci rok dosiahne 5,9% a v roku 2022 klesne na 4,4%.

„Tieto mesiace, po najväčšom spomalení hospodárstva, sú tiež veľmi dôležité z hľadiska vývoja rozpočtu, je potrebné urobiť všetko pre to, aby nedošlo k narušeniu hospodárskych vzťahov. Na strane výdavkov sa čísla zvyšujú, deficit bude vysoký. V horizonte prognózy sa budeme musieť vrátiť k otázke dlhodobej udržateľnosti verejných financií, “uviedol Odor.

Zároveň sa očakáva, že Slováci v dôsledku krízy ušetria viac. NBS predpokladá, že v dôsledku odstavenia väčšiny služieb v núdzových situáciách klesla v prvom polroku súkromná spotreba, čo sa v tomto roku prejaví zvýšením miery úspor. Po otvorení ekonomiky sa však očakáva, že spotrebiteľský dopyt sa vráti na vyššiu úroveň, očakáva sa, že miera úspor klesne, ale zostane na vyšších úrovniach ako v predkrízovom období. ,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close