Ekonomika

Slovenská energetická kríza „môže zabiť našu ekonomiku“, varuje premiér

Slovenský premiér povedal, že rastúce náklady na elektrinu ohrozujú ekonomiku jeho krajiny „kolapsom“, v jednom z najostrejších vyjadrení lídra EÚ o dôsledkoch globálnej energetickej krízy.

Eduard Heger povedal, že ceny stúpnu po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá by „zabila našu ekonomiku“, pokiaľ Slovensko nedostane z Bruselu podporu v miliardách eur. .

Hoci je Slovensko významným producentom jadrovej a vodnej energie, jeho najväčší dodávateľ energie urobil začiatkom roka nákladné rozhodnutie predať prebytočnú energiu obchodníkom s energiou. Títo obchodníci teraz predávajú kontrakty na Slovensko za päťnásobok trhovej ceny.

„Slováci kupujú za 500 eur to, čo predali za 100 eur,“ povedal Heger s tým, že z tohto dôvodu na Slovensku nebude fungovať plán Európskej komisie za 140 miliárd eur. „Ak chceme mať veterné vedenie, musí byť európske,“ povedal pre Financial Times.

Jeho varovanie podčiarklo ďalekosiahle dôsledky snahy Moskvy prerušiť dodávky plynu v reakcii na sankcie EÚ voči Ukrajine.

Eduard Heger hovorí, že výnosy z neočakávanej dane EÚ by sa mali rozdeliť rovnomerne po celej EÚ, čo je pre Slovensko približne 1,5 miliardy EUR © Dursun Aydemir/Anadalou/Getty Images

Príjmy z neočakávanej dane EÚ by sa podľa Hegera mali rozdeľovať rovnomernejšie po celej EÚ, čo by Slovensku znamenalo približne 1,5 miliardy eur. Chce, aby Brusel uvoľnil 5 miliárd eur z nevyužitých fondov regionálneho rozvoja, ktoré by sa mohli použiť na zníženie účtov za energie pre podnikanie.

„Ak nie [Slovakian businesses] môže zastaviť a doslova skolabovať celú ekonomiku,“ povedal Heger. Ak mu Brusel nepríde na pomoc, „musíme si túto elektrinu ponechať pre naše firmy a naše domovy. [so as] Neskolabovať,“ povedal. „Nechceme to urobiť, ale ak nebude iná možnosť, budeme nútení k tomuto riešeniu.“

Medzinárodná energetická agentúra vyzvala Európu, aby si túto zimu zachovala „jednotu“ v dodávkach energie, inak riskuje, že bude hrať do karát ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Heger povedal, že v medzinárodných dohodách sú klauzuly, ktoré umožňujú krajinám prispôsobiť sa energetike v čase krízy.

Komisia navrhla, aby kapitál prinútil výrobcov poskytovať výnosy nad 180 eur za megawatthodinu, ktoré by sa použili na kompenzáciu spotrebiteľov, ale ktoré sú vyššie ako úroveň, na ktorej slovenský hlavný generátor Slovenské Elektrorny predal väčšinu svojej produkcie. moc

Slovenský premiér vyzval Brusel, aby akúkoľvek neočakávanú daň rozšíril aj na sprostredkovateľov, ktorí profitujú z vyšších cien. „Musíme zahrnúť obchodníkov, pretože musíme pochopiť, že obchodníci sú vlastníkmi [energy] zmluvy,“ povedal.

O návrhoch Komisie budú rokovať ministri energetiky EÚ na piatkovom stretnutí, Heger však pripustil, že Slovensko môže byť predbehnuté.

Krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov je v ťažkej situácii, pretože účty za energie tvoria 10 percent výdavkov priemernej domácnosti. Má tiež neúmerne veľký sektor ťažkého priemyslu.

Tieto továrne čoskoro podpíšu zmluvy na dodávku elektriny budúci rok, povedal Heger. „Máme dni alebo týždne… pretože firmy musia začať nakupovať [traders] Začnite uvádzať 500 až 600 EUR [per megawatt hour] Okamžite začnú zabíjať našu ekonomiku.

Výrobca hliníka Slovalco, ktorý sa na celoštátnej spotrebe elektriny podieľa takmer desatinou, už pre vysoké náklady zastavil výrobu.

Ekonomický rast Slovenska sa už siedmy mesiac spomalil v dôsledku prebiehajúcej vojny v susednej Ukrajine. Komisia znížila rast Slovenska na 1,9 percenta v roku 2022 a 2,7 percenta v roku 2023. Dvojciferné hodnoty dosiahla aj inflácia.

Napriek ekonomickým bolestiam podľa Hegera bude Bratislava naďalej prijímať ukrajinských utečencov a presadzovať prísnejšie sankcie voči Rusku.

READ  Slovenská juniorská koalícia hrozí odchodom z vlády

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close