Hlavné správy

Slovenská koalícia pri riešení vysokej inflácie je v kríze

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Slovenská vláda čelí ďalšej vážnej kríze po tom, čo juniorská strana v stredu pohrozila odchodom zo štvorkoalície pre rozdiely v spôsobe riešenia rastúcej inflácie.

Liberálna Strana slobody a solidarity uviedla, že nechce zostať vo vláde kvôli vodcovi populistov Igorovi Matovičovi, ktorého Spoloční ľudia vyhrali parlamentné voľby v roku 2020.

„Najväčším problémom koalície je Igor Matovič,“ povedal šéf Slobody a solidarity minister hospodárstva Richard Sulík.


Sulík sa často stretával s Matovičom, ktorý je považovaný za populistického politika, o tom, ako sa vysporiadať s rastúcou infláciou živenou vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu.

Sloboda a jednota dala premiérovi Eduardovi Hegerovi do konca augusta čas na rekonštrukciu kabinetu a vládnutie bez Matoviča alebo na odstúpenie štyroch ministrov.

Matovičovi Obyčajní ľudia túto možnosť odmietli.

„Slovensko čaká ťažké obdobie vo svojej histórii,“ povedal Heger. Toto nie je čas na pád vlády.

Po víťazstve vo voľbách pred dvoma rokmi na protikorupčný tiket uzavrel Matović dohodu o vytvorení vlády so Slobodou a solidaritou, konzervatívnou Ľudovou stranou a Sme rodina, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajnou pravicou. Národná rely strana.

Vláda urobila z boja proti korupcii hlavnú politickú tému.

Ale uprostred pandémie koronavírusu v minulom roku bol Matovič nútený odstúpiť z funkcie premiéra po tom, čo zorganizoval tajnú dohodu o získaní 2 miliónov dávok vakcíny Sputnik V ruskej výroby napriek nezhodám medzi jeho koaličnými partnermi.

Tie isté strany vymenovali nového premiéra, pričom Matovič v novej vláde prijal funkciu ministra financií.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila svoje hranice utečencom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close