Ekonomika

Slovenská menšinová vláda neotvorila prvú schôdzu Národnej rady – EURACTIV.com

Strana slobody a solidarity – menšinová koalícia od odchodu z vlády začiatkom septembra – nezískala dostatok členov na otvorenie svojej prvej schôdze Národnej rady v stredu.

Sloboda a solidarita opustila koalíciu po tom, čo premiér Eduard Heger odmietol ich požiadavku na odvolanie ministra financií Igora Madoviča, šéfa mocnej koaličnej strany.

Nová menšinová koalícia však nezískala potrebné kvórum, keďže na začatie schôdze Národnej rady musí byť zaregistrovaných aspoň 76 poslancov Národnej rady.

Sloboda a solidarita predtým oznámila, že ich poslanci otvorenie nepodporia, pretože chcú „otestovať, či koalícia dokáže vládnuť“. V parlamente je zaregistrovaných len 71 poslancov.

Ústava hovorí, že prezident môže rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby, ak sa schôdza parlamentu nezačne do troch mesiacov.

Dôležitú legislatívu však čaká hlasovanie vrátane dlhoočakávaného zákona za energie či vstupu Fínska a Švédska do NATO.

Ihneď po odchode z koalície Sloboda a solidarita jej stranícky líder a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík prisľúbil, že jeho strana bude hlasovať za fínske a švédske fúzie a návrhy súvisiace s energetikou.

V stredu Sulík navrhol zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorá by pomohla otvoriť Slobodu a jednotu.

„Zo 140 návrhov (septembrovej schôdze) budeme s nimi sedieť a izolovať to, čo je dôležité na mimoriadnom zasadnutí. Na toto stretnutie predložíme 21 podpisov, tam to prerokujeme a schválime,“ povedal Sulík.

Sulík však prisľúbil, že ak to koalícia neprijme, nebude už blokovať parlament pre dôležité návrhy zákonov, ktoré treba schváliť.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Slovenská juniorská koalícia hrozí odchodom z vlády

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close