Ekonomika

Slovenská národná banka varuje, že dostupnosť bývania rapídne klesá – EURACTIV.com

Národná banka Slovenska (NBS) očakáva veľký pokles cien bývania a do konca roka 2022 sa vráti k cenám spred desiatich rokov.

Ceny bytov podľa Národnej banky Slovenska vzrástli v porovnaní s rokom 2021 o viac ako 20 %, čo je rekord, ktorý nie je v súlade s ekonomickým rastom.

Nehnuteľnosti sú podľa NBS vysoko cenené, banka však neočakáva prudký pokles, len pomalší rast. Pre nízkopríjmové skupiny sa bývanie môže stať nedostupným.

Centrálna banka varuje ľudí, aby pozorne sledovali rodinné rozpočty. Pri vysokej inflácii a hospodárskej kríze môže mať 5 % úverov na bývanie vážne problémy. Môže ísť o desatinu podnikového sektora.

Bývanie začalo klesať v druhej polovici minulého roka. Ceny bývania však donedávna kompenzovali vyššie príjmy a lacnejšie hypotéky.

V druhom polroku 2021 sa rast cien nehnuteľností zrýchlil natoľko, že samotný rast miezd a nižšie úrokové sadzby nedokázali vykompenzovať nárast splatných podielov na čistej mzde.

„Ďalší vývoj v oblasti bývania závisí od rastu ekonomickej klímy a dostupnosti úverov,“ uviedla NBS. Ak bude súčasný stav pokračovať, do konca roka 2022 bude bývanie vo všetkých častiach Slovenska najnižšie za posledných desať rokov.

READ  GWYNNE DYER: Vtipný Vladimir Putin | Soľný drôt

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close