Slovenská Petra Vlová získala celkový titul na svetovom pohári v lyžovaní

Petra Vlová, ktorá sa zapísala do histórie svojej krajiny, získala v sobotu celkový titul na majstrovstvách sveta žien a stala sa prvou Slovenkou, ktorá bola korunovaná za najlepšiu všestrannú lyžiarku.

Vlovovej na svojom špecializovanom slalome stačilo iba dojazd 14 rokov a Katharina Lionsbergerová skončila šiesta v pretekoch, ktoré vyhrala za 1,24 s.

„Vyhral som aj za svoju krajinu.“ To znamená veľa, “uviedol Vlov v rozhovore pre rakúsku televíziu ORF. „Nemôžem tomu uveriť.“

Víťaz pretekov Leansberger získal titul v sezóne, ktorý lemoval Michael Schiffrin, ktorý v sobotňajších pretekoch skončil druhý. Tretí skončil Michael Kissin, ktorý za Leonbergerom zaostal o 1,95.

Vďaka tomu nedokázal 25-ročný Vlov proti Laure Good-Behrami nazbierať viac ako 100 bodov. Švajčiarsky pretekár, ktorý získal celkový titul v roku 2016, chýbal v slalome, ale proti Vlovovi nastúpi vo veľkom slalome, ktorým sa v nedeľu končí sezóna.

Prvý pohár s obrovským krištáľovým glóbusom pre Vlovu umožnil jej náskok prekĺznuť cez slalomové etapy. V sezónnych slalomových etapách, ktoré vyhral minulý rok, ho odsunuli na tretie miesto.

„Bol som trochu sklamaný z toho, ako som dnes bol, pretože som stratil trofej v slalome,“ uviedol a dodal, že celkový titul bol „hlavným cieľom tejto sezóny“.

Lines Spurger pridal zlatú medailu k slalomu, ktorý minulý mesiac vyhral na majstrovstvách sveta.

Vlova je vo svete čoraz viac špecializovaného lyžovania vzácnosťou, pretože súťaží na všetkých podujatiach. V sobotu obsadil v tejto sezóne Svetového pohára 30. priečku a šiestykrát zvíťazil.

Po prechode cieľom bola viac unavená ako šťastná. Na niekoľko sekúnd sa predklonila na oblohe, potom unavene pozrela na televíznu kameru.

„Iba sme si to jednoducho všimli. Bola to pre mňa veľmi náročná sezóna, pretože sme urobili všetko. Bol som všade, “povedal Vlova, ktorý získal na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine de Ampezo dve strieborné medaily.

READ  Euro 2020: Rakúsko v poslednom prípravnom zápase trápi Slovensko Futbalové správy

Aj keď je Schiffer celkovo trojnásobný šampión, v tejto sezóne sa rozhodol sústrediť na technické dianie a na majstrovstvách sveta neštartoval v Super-G ani v zjazde.