Technológie

Slovenská podpora zákazu spaľovacích motorov je považovaná za protiústavnú – EURACTIV.com

Hlasovanie ministerstva životného prostredia za de facto zákaz spaľovacích motorov EÚ na utorňajšom zasadnutí rady bolo protiústavné, pretože v podstate obišlo Výbor Národnej rady pre európske záležitosti, ktorý bol podľa opozičnej Strany slobody a solidarity proti zákazu.

Výbor zhruba pred dvoma týždňami hlasoval o slovenskom stanovisku k emisným normám CO2 pre osobné autá a ľahké vozidlá. Jeho rozhodnutie vzdoruje de facto zákazu EÚ a zaväzuje ministerstvo životného prostredia napriek predchádzajúcej podpore kontroverzného zákona.

Štátny tajomník Michael Giga, ktorý zastupoval Slovensko na rokovaní rady a vyslovil sa za zákaz spaľovacích motorov, však nedodržal dohodnuté stanovisko a zahlasoval za.

Zákaz získal široký súhlas, proti hlasovalo iba Poľsko, zatiaľ čo Taliansko, Rumunsko a Bulharsko sa zdržali hlasovania.

Ministerstvo životného prostredia vysvetlilo, že požiadalo parlamentný výbor pre európske záležitosti, aby mu umožnil hlasovať v prospech ministerstva po tom, čo komisia cez víkend dosiahla dohodu o e-palivách s Nemeckom.

Strana Sloboda a jednota však tvrdí, že ministerstvo nemalo právo hlasovať za, pretože pred hlasovaním v parlamente nezasadalo výbor.

Poslanec Národnej rady Ján Oravec sa sťažoval na referendum o nezávislosti a jednote, hoci dohodnuté stanovisko podľa neho nebolo „tvrdé“.

„V každej situácii musí Slovensko koordinovať svoju pozíciu s Nemeckom a ďalšími krajinami,“ povedal Aravec počas stretnutia skupiny.

Súlad s ústavou bude kontrolovať prezidentka Zuzana Čaputová.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Viac na rovnakú tému…

READ  Superhot je nová technológia na dosahovanie zdrojov geotermálnej energie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close