Technológie

Slovenská polícia zatkla exministra vnútra po obvinení expremiéra Fica – EURACTIV.com

Bývalého premiéra Roberta Fica v utorok obvinili zo založenia a vedenia zločineckého syndikátu počas troch jeho vlád. Jeho vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák už bol za podobné obvinenia zatknutý.

Polícia zatkla aj Mareka Báru, právnika známeho z obhajoby odsúdeného vraha Mariána Kosinera, obvineného z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Obvinení sú aj bývalý policajný šéf Tibor Casper a oligarcha Norbert Bodor z Nidry.

Hoci Národná kriminálna agentúra zatkla Kaliňáka, Figo je v súčasnosti poslancom Národnej rady, čo znamená, že na jeho zatknutie musí získať povolenie od Legislatívnej rady.

Fico, Kaliňák a ďalší predstavitelia strany Smar sú obeťami desiatok obvinení z korupcie. Po odvolaní Samarovej z vlády začala polícia vyšetrovanie a obvinili viacerých vysokých predstaviteľov a kandidátov strany. Fico označil vyšetrovanie za „politický proces zameraný na zničenie opozície“.

Ako proeurópsky politik, ktorý sa označuje ako proeurópsky, vo svojom treťom funkčnom období premiéra, Fico nedávno povedal, že nebude mať problém s vytvorením koalície s krajne pravicovým Republikánskym hnutím a vojakov NATO prirovnal k nacistickým vojakom.

Smer je členom Strany európskych socialistov (PES) a skupiny S&D v Európskom parlamente. EURACTIV Slovensko sa však po stredajšom vývoji spýtal vedenia strany a skupiny, či z toho budú nejaké dôsledky.

„Znepokojili ma správy zo Slovenska. Obvinenia voči bývalému ministrovi Robertovi Kaliňákovi musia byť objasnené a musí sa uskutočniť dôkladné vyšetrovanie,“ povedal Iratxe García, prezident skupiny S&D. „Zatiaľ čakám na vysvetlenie od predstaviteľov Smaru,“ dodal.

Monika Beňová a Miroslav Číž sú v súčasnosti dvaja europoslanci za Smer v Európskom parlamente.

Hovorca PES uviedol, že sú si vedomí situácie a sú „znepokojení vážnosťou obvinení“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close