Slovenská rivalka Shiffrinovej má s olympiádou veľké plány | olympiády

Autor: ANDREW DAMPF – AP Sports Writer

PEKING (AP) – Mikaela Shiffrinová nie je jedinou alpskou lyžiarkou, ktorá sa mohla zúčastniť všetkých piatich individuálnych podujatí na olympijských hrách v Pekingu a získať viacero medailí.

Petra Vlhová, vysoká Slovenka, ktorá je najväčšou súperkou Shiffrinovej, má na zimné hry veľké plány.

„Ideme tam po medaily,“ povedal v nedávnom rozhovore Mauro Pini, nový osobný tréner Vlhovej.

Vlhová už v minulej sezóne vyhrala celkový titul Svetového pohára, ktorý mnohí považujú za najväčšiu cenu v lyžovaní, a nazbierala šesť medailí zo svetových šampionátov. Teraz sa usiluje o svoju prvú medailu na svojich tretích olympijských hrách.

„To je perfektné,“ povedal Pini. „Prvýkrát, keď idete (na olympiádu), ste stratení, druhýkrát sa učíte a tretíkrát ste pripravení vystúpiť.“

Vlhová je adeptkou na medaily minimálne na troch podujatiach. V tejto sezóne si už zabezpečila titul Svetového pohára v slalome víťazstvom v piatich zo siedmich pretekov – s Shiffrinováktorého v polovici sezóny spomalil koronavírus a vyhral ďalšie dva.

Ľudia tiež čítajú

Vlhová je aj bývalá majsterka sveta v obrovskom slalome a na posledných dvoch svetových šampionátoch získala striebro v kombinácii.

Piniová povedala, že „uvidí“, či Vlhová nastúpi do zjazdu, no plánuje aj preteky super-G a mohla by sa zúčastniť aj tímového podujatia.

Vlhová už pretekala na všetkých šiestich alpských podujatiach na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Až po Pyeongchangu sa však Vlhová etablovala na vrchol tohto športu.

Zaistenie celkového titulu v minulej sezóne bolo pre Slovensko, východoeurópsky národ s 5,5 miliónmi obyvateľov také dôležité, že ju odviezli vládnym lietadlom na preteky v závere sezóny do Are vo Švédsku, aby si uľahčila cestovanie. Potom ju po zisku veľkého krištáľového glóbusu oslávili v prezidentskom paláci.

READ  Slovensko otvorí terasy reštaurácií a telocvične sa uvoľnia

Vôbec prvá olympijská medaila pre krajinu v alpskom lyžovaní by bola dôvodom na väčšiu oslavu.

„Som si istý, že Petra bude nasledovať celá krajina,“ povedal Pini, ktorý je Švajčiar. „Očividne je niečo mimo nej.“ Cítime to.

Vlhová bola jedinou lyžiarkou, ktorá v minulej sezóne štartovala na všetkých 31 podujatiach Svetového pohára žien. V tejto sezóne preteká prevažne obrovský slalom a slalom a súťažila iba počas jedného rýchlostného víkendu – minulý mesiac v rakúskom Altenmarkt-Zauchensee.

Pini povedal, že Vlhová sa na konci minulej sezóny cítila „zničená“ a jej program bol príliš náročný.

„A ak sa pozriete na celkovú klasifikáciu, máme teraz viac bodov s menším počtom pretekov ako minulý rok,“ povedal Pini. „Toto je veľký, veľký rozdiel.“

Pini, ktorá v minulosti trénovala Laru Gut-Behrami a Tinu Maze, Vlhová najala po tom, čo sa rozišla so svojím dlhoročným trénerom Liviom Magonim po nelichotivých poznámkach Taliana o Vlhovej.

Pini poznamenal, že vďaka uprednostňovaniu svojich najlepších podujatí a pridaním väčšieho oddychu do harmonogramu sa Vlhová dokáže počas sezóny neustále zlepšovať, a nie len držať sa formy, s ktorou začala sezónu. Napríklad Pini povedal, že Vlhová je teraz „disciplinovanejšia“ v hornej časti tela, keď preteká – vďaka čomu je lyžiarka s dĺžkou 1,80 metra oveľa efektívnejšia.

„Snažíme sa dokonale zvládnuť detaily. Spravujte si čas, aby ste mali viac času, “povedal Pini. „Je dôležité mať čas na dobitie energie – na oddych a zábavu. Takže potom je čas aj na smiech.”

Vlhová nie je jediným uchádzačom na svahoch Yanqingu, kde súťaž otvára v nedeľu zjazd mužov.

Nikto by nebol väčším favoritom na zisk zlata v zjazde ako Sofia Goggia, keby minulý mesiac nestroskotala obhajkyňa titulu z Talianska.

READ  Opití Slováci mali pre tohto talianskeho maliara úspech

Teraz však Goggia po páde na domácom snehu v Cortine d’Ampezzo čelí pretekom, aby sa zotavila z vyvrtnutého ľavého kolena, čiastočne roztrhnutého krížneho väzu a „ľahkej zlomeniny“ lýtkovej kosti na nohe – plus nejaké poškodenie šľachy. .

Goggia stále plánuje letieť do Pekingu a súťaží, ale jej stav zostáva otvorenou otázkou.

Goggiaová vyhrala posledných osem zjazdov Svetového pohára, ktoré absolvovala.

Medaila v Pekingu by Goggiovi umožnila uctiť si 6 000 ľudí, ktorí zomreli na koronavírus v r. jej ťažko zasiahnuté mesto Bergamo.

Obhajca zlatého medailistu v zjazde Aksel Lund Svindal odišiel do dôchodku, ale Nórsko má stále dobrú šancu vyhrať podpisové podujatie v lyžovaní s Aleksanderom Aamodtom Kildeom, ktorý vedie zoznam favoritov.

Kilde bol v tejto sezóne na okruhu Svetového pohára silou v zjazde aj super-G, keď vyhral tri preteky v každej disciplíne.

Bývalý celkový šampión Svetového pohára, jedna z mála vecí, ktoré Kilde nezískal, je medaila na veľkom šampionáte.

Po celkovom titule v sezóne 2019-20 sa Kilde minulú sezónu prerušil, keď si v januári počas tréningu roztrhol ACL.

Nór je randiť so Shiffrinovou.

Ak Goggia nie je v top forme, Gut-Behrami by mohla byť ženou, ktorú porazí v zjazde – a tiež v super-G.

Švajčiar bol kedysi zázračným tínedžerom, od ktorého sa očakávalo, že v lyžovaní vyhrá všetko. Po zisku bronzovej medaily v zjazde na hrách v Soči 2014 sklamane plakala a stále sa usiluje o prvé olympijské zlato.

Gut-Behrami, ktorá má teraz 30 rokov a je vydatá za švajčiarskeho futbalistu Valona Behramiho výkon jej kariéry na minulosezónnych majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo, keď získala dve zlaté a jeden bronz.

„Už je v pohode,“ povedal Pini, jej bývalý tréner. „Keď chce niečo dosiahnuť, robí to skvele.“

Keby bola Goggia zámkou v zjazde, Marco Odermatt je takmer taký veľký favorit v obrovskom slalome.

READ  V Mexiku odstránili Kolumbovu sochu, ktorú chcú aktivisti zbúrať

Dvadsaťštyriročný švajčiarsky lyžiar vedie celkové poradie Svetového pohára, v tejto sezóne vyhral štyri z piatich pretekov GS a v jediných pretekoch, ktoré nevyhral, ​​skončil druhý.

Odermatt, ktorý získal päť zlatých medailí na juniorských svetoch 2018, sa rýchlo rozvíja aj v zjazde a super-G.

Copyright 2022 The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať alebo redistribuovať bez povolenia.