Slovenská rivalka Shiffrinovej má s olympiádou veľké plány

PEKING (AP) – Mikaela Shiffrinová nie je jedinou alpskou lyžiarkou, ktorá sa mohla zúčastniť všetkých piatich individuálnych podujatí na olympijských hrách v Pekingu a získať viacero medailí.

Petra Vlhová, vysoká Slovenka, ktorá je najväčšou rivalkou Shiffrinovej, má na zimné hry veľké plány.

„Ideme tam po medaily,“ povedal v nedávnom rozhovore Mauro Pini, nový osobný tréner Vlhovej.

Vlhová už v minulej sezóne vyhrala celkový titul Svetového pohára, ktorý mnohí považujú za najväčšiu cenu v lyžovaní, a nazbierala šesť medailí zo svetových šampionátov. Teraz sa usiluje o svoju prvú medailu na svojich tretích olympijských hrách.

„To je perfektné,“ povedal Pini. „Prvýkrát, keď idete (na olympiádu), ste stratení, druhýkrát sa učíte a tretíkrát ste pripravení vystúpiť.“

Vlhová je adeptkou na medaily minimálne na troch podujatiach. Už tohtosezónny titul v slalome Svetového pohára si zabezpečila víťazstvom v piatich zo siedmich pretekov – so Shiffrinovouktorého v polovici sezóny spomalil koronavírus a vyhral ďalšie dva.

Vlhová je aj bývalá majsterka sveta v obrovskom slalome a na posledných dvoch svetových šampionátoch získala striebro v kombinácii.

Piniová povedala, že „uvidí“, či Vlhová nastúpi do zjazdu, no plánuje aj preteky super-G a mohla by sa zúčastniť aj tímového podujatia.

Vlhová už pretekala na všetkých šiestich alpských podujatiach na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Až po Pyeongchangu sa však Vlhová etablovala na vrchol tohto športu.

Zaistenie celkového titulu v minulej sezóne bolo pre Slovensko, východoeurópsky národ s 5,5 miliónmi obyvateľov také dôležité, že ju odviezli vládnym lietadlom na preteky v závere sezóny do Are vo Švédsku, aby si uľahčila cestovanie. Potom ju po zisku veľkého krištáľového glóbusu oslávili v prezidentskom paláci.

Vôbec prvá olympijská medaila pre krajinu v alpskom lyžovaní by bola dôvodom na väčšiu oslavu.

READ  Slovenský premiér a vláda rezignovali na ruskú dohodu o očkovaní

„Som si istý, že Petra bude nasledovať celá krajina,“ povedal Pini, ktorý je Švajčiar. „Očividne je niečo mimo nej.“ Toto cítime.

Vlhová bola jedinou lyžiarkou, ktorá v minulej sezóne štartovala na všetkých 31 podujatiach Svetového pohára žien. V tejto sezóne preteká prevažne obrovský slalom a slalom a súťažila iba počas jedného rýchlostného víkendu – minulý mesiac v rakúskom Altenmarkt-Zauchensee.

Pini povedal, že Vlhová sa na konci minulej sezóny cítila „zničená“ a jej program bol príliš náročný.

„A ak sa pozriete na celkovú klasifikáciu, máme teraz viac bodov s menším počtom pretekov ako minulý rok,“ povedal Pini. „Toto je veľký, veľký rozdiel.“

Pini, ktorá v minulosti trénovala Laru Gut-Behrami a Tinu Maze, Vlhová najala po tom, čo sa rozišla so svojím dlhoročným trénerom Liviom Magonim po nelichotivých poznámkach Taliana o Vlhovej.

Pini poznamenal, že vďaka uprednostňovaniu svojich najlepších podujatí a pridaním väčšieho oddychu do harmonogramu sa Vlhová dokáže počas sezóny neustále zlepšovať, a nie len držať sa formy, s ktorou začala sezónu. Napríklad Pini povedal, že Vlhová je teraz „disciplinovanejšia“ v hornej časti tela, keď preteká – vďaka čomu je lyžiarka s dĺžkou 1,80 metra oveľa efektívnejšia.

„Snažíme sa dokonale zvládnuť detaily. Spravujte si čas, aby ste mali viac času, “povedal Pini. „Je dôležité mať čas na dobitie energie – na oddych a zábavu. Takže potom je čas aj na smiech.”

Vlhová nie je jediným uchádzačom na svahoch Yanqingu, kde súťaž otvára v nedeľu zjazd mužov.

SOFIA GOGGIA

Nikto by nebol väčším favoritom na zisk zlata v zjazde ako Sofia Goggia, keby minulý mesiac nestroskotala obhajkyňa titulu z Talianska.

Teraz však Goggia po páde na domácom snehu v Cortine d’Ampezzo čelí pretekom, aby sa zotavila z vyvrtnutého ľavého kolena, čiastočne roztrhnutého krížneho väzu a „ľahkej zlomeniny“ lýtkovej kosti na nohe – plus nejaké poškodenie šľachy. .

READ  USA pošlú do Európy viac vojakov, lodí a bojových lietadiel

Goggia stále plánuje letieť do Pekingu a súťaží, ale jej stav zostáva otvorenou otázkou.

Goggiaová vyhrala posledných osem zjazdov Svetového pohára, ktoré absolvovala.

Medaila v Pekingu by Goggii umožnila uctiť si 6 000 ľudí, ktorí zomreli na koronavírus v jej ťažko zasiahnutom meste Bergamo..

ALEKSANDER AAMODT KILDE

Obhajca zlatého medailistu v zjazde Aksel Lund Svindal odišiel do dôchodku, ale Nórsko má stále dobrú šancu vyhrať podpisové podujatie v lyžovaní s Aleksanderom Aamodtom Kildeom, ktorý vedie zoznam favoritov.

Kilde bol v tejto sezóne na okruhu Svetového pohára silou v zjazde aj super-G, keď vyhral tri preteky v každej disciplíne.

Bývalý celkový šampión Svetového pohára, jedna z mála vecí, ktoré Kilde nezískal, je medaila na veľkom šampionáte.

Po celkovom titule v sezóne 2019-20 sa Kilde minulú sezónu prerušil, keď si v januári počas tréningu roztrhol ACL.

Nór je randiť so Shiffrinovou.

LARA GUT-BEHRAMI

Ak Goggia nie je v top forme, Gut-Behrami by mohla byť ženou, ktorú porazí v zjazde – a tiež v super-G.

Švajčiar bol kedysi zázračným tínedžerom, od ktorého sa očakávalo, že v lyžovaní vyhrá všetko. Po zisku bronzovej medaily v zjazde na hrách v Soči 2014 sklamane plakala a stále sa usiluje o prvé olympijské zlato.

Teraz 30-ročná a vydatá za švajčiarskeho futbalistu Valona Behramiho, Gut-Behrami predviedla výkon svojej kariéry. na minulosezónnych majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo, keď získala dve zlaté a jeden bronz.

„Teraz je viac v pohode,“ povedal Pini, jej bývalý tréner. „Keď chce niečo dosiahnuť, robí to skvele.“

MARCO ODERMATT

Ak bol Goggia zámkom v zjazde, Marco Odermatt je takmer taký veľký favorit v obrovskom slalome.

Dvadsaťštyriročný švajčiarsky lyžiar vedie celkové poradie Svetového pohára, v tejto sezóne vyhral štyri z piatich pretekov GS a v jediných pretekoch, ktoré nevyhral, ​​skončil druhý.

READ  Severné Írsko vs Slovensko - Správa o futbalových zápasoch - 12. novembra 2020

Odermatt, ktorý získal päť zlatých medailí na juniorských svetoch 2018, sa rýchlo rozvíja aj v zjazde a super-G.