Ekonomika

Slovenská stredná vrstva je najbohatšia na svete

Počet Slovákov, ktorí vlastnia nehnuteľnosti, je vyšší ako kdekoľvek inde.

Veľkosť písma:A|A+

Slovenská stredná trieda má väčší majetok ako ktorákoľvek iná stredná trieda v členských krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Spodných 60 percent domácností vlastní štvrtinu slovenského „bohatstva“. V Spojených štátoch má rovnaká skupina ľudí len 2,4 percenta, informoval 6. novembra denník Hospodárske Noviny.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Dôvodom je, že na Slovensku je podiel vlastníkov vlastných nehnuteľností vyšší ako v iných krajinách. Rovnako dve tretiny domácností žijú vo vlastnom alebo nie sú zaťažené hypotékou, povedal Tomáš Meravý, vedecký pracovník Výskumného centra MESA 10.

Naopak, najhoršie sú na tom Slováci so sporením a zarábaním peňazí. Jedným z dôvodov sú zlé skúsenosti s privatizáciou v 90. rokoch, informovali Hospodárske Noviny.

Slovenská stredná vrstva je široká

Ak sa obyvatelia rozdelia podľa bohatstva, väčšina z nich vlastní asi jednu štvrtinu celkových aktív. Toto číslo sa môže zdať malé, ale stredná trieda na Slovensku je v skutočnosti veľmi široká. Hospodárske Novyni napísali, že neexistujú výrazné ekonomické rozdiely ako v iných krajinách.

Celkom iná situácia je napríklad v Rakúsku, kde spodných 60 percent vlastní 8 percent aktív a v Spojených štátoch len 2,5 percenta. Hoci slovenské rodiny majú nízke príjmy, väčšina vlastní byt či dom, uviedol Radovan Iurana z ekonomického think-tanku INESS.

„Veľmi malý podiel veľmi bohatých tvorí priemerné bohatstvo Slovenska strednej triedy, nie veľmi bohatých,“ dodal pre HN.

READ  Spoločná pracovná skupina pre prieskum modro-vodíkových rastlín na Slovensku

Slováci neinvestujú

Kým najbohatší slovenský obyvateľ Slovenska má 1,3 miliardy eur, rakúsky majiteľ Red Bullu 20 miliárd eur.

„Viac ako polovica Európanov je bohatšia ako priemerná pätina Slovákov,“ povedal analytik VÚB banky Andrej Aradi, ktorého cituje HN, s tým, že Slováci patria k európskemu priemeru.

Jedným z dôvodov je, že obchodníci sa vyvíjali len 30 rokov. Navyše Slováci, ani tí najbohatší z nich, neinvestujú do finančných aktív v porovnaní so situáciou v zahraničí. V Amerike polovicu bohatstva bohatých tvoria finančné aktíva. Na Slovensku je takmer nulová.

„Dochádza k tomu v krátkom období po páde komunizmu a neexistuje kultúra šetrenia a zarábania peňazí,“ povedal Hurana pre HN.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close