Technológie

Slovenská vláda je rozdelená v otázke volania Ukrajiny po lietadlách – EURACTIV.com

Slovensko je podľa súčasného premiéra Eduarda Hegera pripravené dodať Ukrajine uzemnené lietadlá sovietskej výroby, ktorý pochybuje o jeho nadšení, aj keď členovia jeho vlády a opozičných strán vedú v prieskumoch pred voľbami v septembri.

Počas posledného summitu EÚ v Bruseli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzýval krajiny EÚ, aby vyslali ukrajinské stíhačky. Heger potvrdil, že jeho krajina sa pozvania zúčastní a okamžite sa začnú rokovania s Ukrajinou a Európskou komisiou.

Hoci by to bola najvýraznejšia posila odkedy Slovensko vlani na jar odovzdalo systém protivzdušnej obrany S-300, Hegerovo nadšenie a nádej, že Slovensku sa vyslanie lietadiel preplatí, nestačili na presvedčenie opozície.

„Nech je to akokoľvek, môžeme pomôcť viac, ale stíhačky sú veľmi sofistikované bojové systémy a musíme napredovať spolu s našimi partnermi v NATO,“ povedal šéf silnej opozičnej HLAS-SD Peter Pellegrini. Takáto pomoc sa podľa Hegera nedá koordinovať s NATO, čo by znamenalo zapojiť sa do konfliktu.

Robert Figo, šéf Smar-SD, ďalšej opozičnej strany, ktorej sa v prieskumoch darí, však tvrdí, že Hegerov sľub Zelenskému je protiústavný.

Figo upozornil, že Hegerova vláda stratila podporu Národnej rady a chýba jej oprávnenie na takéto rozhodnutie. Fico chce iniciovať schôdzu Národnej rady, ktorá odsúhlasí uznesenie o zablokovaní vládnych dodávok stíhačiek na Ukrajinu.

Skeptickí sú aj členovia vlastnej Hegerovej vlády.

Minister zamestnanosti Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že nepodporuje jednostranné doručovanie a chce integráciu medzi krajinami Vyšehradskej štvorky.

Slovensko má od septembra uzemnených 11 stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby. Minister obrany Jaroslav Nag (OĽaNO) povedal, že tie by boli pre Ukrajincov schodnejšie, keďže majú továreň na výrobu špecifických náhradných dielov.

O techniku ​​protivzdušnej obrany KUB majú podľa Naďa záujem aj Ukrajinci.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Ľudia zdieľajú svoje šikovné tipy na nulový odpad – vrátane bratov, ktorí posielajú rovnaké narodeninové pohľadnice od roku 1973.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close