Zábava

Slovenská vláda navrhuje nepriateľskému parlamentu vyšší rozpočtový rozdiel na rok 2023

Slovenská menšinová vláda v piatok schválila návrh rozpočtu na rok 2023 s vyšším cieľovým deficitom na úrovni 6,44 % HDP pre európsku energetickú krízu, uviedla na svojej webovej stránke pred očakávanou zrážkou o presadenie svojho plánu v parlamente.

Plán predpokladá nárast deficitu z odhadovaného rozdielu v roku 2022 na úrovni 4,97 % hrubého domáceho produktu (HDP), vrátane 3,5 miliardy eur pre vládu rezervu na pomoc ľuďom postihnutým rastúcimi cenami energií.

„Toto je rozpočet na boj proti energetickej kríze,“ povedal premiér Edward Heger. „Ide o rozpočet, ktorý kompenzuje ľudí, firmy a verejné inštitúcie za vyššie ceny energií.“

Stredopravá vláda stratila parlamentnú väčšinu po tom, čo v septembri prebehla juniorská koalícia.

Heger povedal, že dúfa, že strany odložia politiku bokom, aby podporili rozpočet zameraný na riešenie energetickej krízy.

Začiatkom tohto mesiaca minister financií Igor Matovič, ktorý stojí na čele najsilnejšej strany vládnej koalície, len tesne unikol hlasovaniu v parlamente o jeho odvolaní.

Ak by sa rozpočet na rok 2023 neratifikoval včas, Slovensko by muselo začať budúci rok s rozpočtovým provizóriom, čím by sa obmedzila schopnosť vlády vynakladať prostriedky na niektoré iniciatívy.

Rozpočtová rezerva na rok 2023 pomôže k vyšším platom, dôchodkom a zvýšeniu rodinných dávok pre učiteľov a ostatných zamestnancov štátu, uviedol rezort financií v návrhu rozpočtu.

Slovensko, podobne ako ostatné európske krajiny, zvyšuje výdavky, aby tlmilo dopady rastúcich cien energií v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a škrtov Moskvy v dodávkach plynu do Európy. (Správa Jasona Howetta a Roberta Mullera v Prahe Strih Gareth Jones a Tomasz Janowski)

READ  StudioCanal vydáva prvý záber z francúzskeho katastrofického thrilleru „The Place“ (exkluzívne)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close