Ekonomika

Slovenská vláda plánuje cenový strop energií, ktorý spája s tvrdým referendom o rozpočte

– Slovensko zvýši ceny energií pre firmy v prvom štvrťroku budúceho roka, čím sa zmierni dopad účtov, povedal v pondelok premiér Eduard Heger s cieľom zvýšiť šance menšinovej vlády prostredníctvom rozpočtu na rok 2023.

Heger na televíznej tlačovej konferencii povedal, že vláda stanoví tarify na 199 eur (195,42 dolára) za megawatthodinu za elektrinu a 99 eur za plyn, pričom 80 % nákladov nad tieto úrovne pokryje vláda.

„Pokryjeme takmer celý podnikový sektor, pričom vysokú spotrebu energie ponecháme na oddelení ministerstva hospodárstva,“ povedal Heger.

„Táto pomoc je spojená so schválením štátneho rozpočtu na rok 2023. Takže si myslím, že stojí za to, aby si každý zákonodarca vyzliekol svoj politický dres a vyjadril svoju podporu,“ dodal.

Hegerova vláda padla v parlamente do menšiny v septembri po rade menších koaličných zbehov, pričom najvyššiu vládnu stranu vedie minister financií Igor Matovič.

Vládu teraz čaká ťažké hlasovanie o svojich rozpočtoch na rok 2023, keďže opozícia sa usiluje o predčasné voľby, aby zrušila obštrukcie, čo Heger odmietol.

Návrh rozpočtu na rok 2023 zahŕňa podporné opatrenia v hodnote 3,5 miliardy eur vrátane cenového stropu elektriny pre firmy. Strop bude stáť v prvom štvrťroku približne 500 miliónov eur, uviedol v pondelok Medovič.

Slovensko, podobne ako zvyšok Európy, čelí rastúcim účtom za energie po ruskej agresii proti Ukrajine a škrtom v dodávkach ruského plynu prudko zvýšili ceny elektriny.

Lídri EÚ minulý týždeň nedokázali nájsť spoločný prístup k obmedzovaniu cien plynu.

(1 dolár = 1,0183 eura)

READ  Elon Musk reagoval na predchádzajúce obvinenia, že „ukradol“ Teslu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close