Zábava

Slovenské hlasy za predčasné voľby nie sú pre nízku účasť záväzné

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Celoštátne referendum na Slovensku o zmene ústavy krajiny s cieľom umožniť predčasné voľby neprinieslo zákonný výsledok pre nízku účasť.

Štatistický úrad krajiny v nedeľu uviedol, že prevažná väčšina voličov hlasovala za otázku v referende „áno“ – 97,5 percenta. Štátny volebný výbor na Slovensku však oznámil len 27,25 % odovzdaných hlasov. Krajina s 5,4 miliónmi obyvateľov potrebuje viac ako 50-percentnú účasť na voľbách.

Vládni priaznivci vo veľkej miere bojkotovali hlasovanie, ktoré podporili opozičné strany.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla o referende minulý rok po tom, čo tri opozičné strany zozbierali 380-tisíc podpisov na podporu tohto kroku.

Ústava v súčasnosti nepočíta s predčasnými voľbami. Plebiscit by bol zmenený a doplnený tak, aby to umožňoval, ak by ho schválil parlament alebo v plebiscite.

Z deviatich referend, ktoré sa konali od získania nezávislosti Slovenska v roku 1993 po rozpade Československa, iba referendum z roku 2003 o vstupe krajiny do Európskej únie splnilo požiadavku 50 % hlasov.

Ak by parlament aj tak odhlasoval zmenu ústavy, Slováci by aj tak mohli uskutočniť voľby skôr, ako sú ďalšie plánované na február 2024.

Rozhodnutie o usporiadaní referenda padlo ešte predtým, ako koaličná vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom v decembri padla po tom, ako po mesiacoch politickej krízy prehrala v parlamente vyslovenie nedôvery.

Kabutová dala parlamentu termín do konca januára, aby umožnil predčasné voľby. Požiadal Hegerov kabinet, aby zostal vo funkcii ako úradnícka vláda so zníženými právomocami.

Ak politické strany nedodržia termín prezidenta, Kabutová povedala, že si vyberie nového premiéra a bude prisahať do jeho vlády.

Ak sa voľby uskutočnia čoskoro, podľa nedávnych prieskumov má opozícia vyššiu šancu vyhrať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close