šport

Slovenskí FM, europoslanci vyjadrujú znechutenie z Orbánovho nacionalistického šálu – EURACTIV.com

Maďarského premiéra Viktora Orbána kritizoval minister zahraničných vecí Rastislav Koger a poslanci EÚ za nosenie šatky s historickou mapou Veľkého Maďarska.

Historické Veľké Uhorsko zahŕňalo územie, ktoré v súčasnosti patrí Slovensku, ale aj Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku a Ukrajine. Orban mal na sebe kontroverznú šatku v nedeľu počas stretnutia s maďarským futbalistom.

Káčer v nezvyčajne silnej výpovedi opísal Orbánovo gesto slovami „hnusné a špinavé“.

Toto gesto je „nemiestne a proti duchu a pravidlám, na ktorých je postavená Európska únia“, napísali slovenskí predstavitelia v Európskom parlamente vo vyhlásení zverejnenom v stredu.

Správu uviedol Ivan Štefanek, vedúci slovenskej delegácie v Európskom ľudovom regióne v Európskom parlamente. Pod vyhlásenie sa podpísali aj ďalší slovenskí europoslanci, a to nielen z ľudovcov, ale aj z liberálnej skupiny Renew Europe a skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.

Kritika prišla aj z iných krajín. Napríklad český minister zahraničia Jan Lipavský to označil za „neprijateľnú provokáciu“.

V utorkovom príspevku na Facebooku Orbán povedal, že „futbal nie je politika. Nečítajte doň veci, ktoré tam nie sú“.

„Maďarská reprezentácia patrí všetkým Maďarom bez ohľadu na to, kde žijú!“, dodal.

Štyria predsedovia vlád Vyšehradu – Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska – Vidíme sa vo štvrtok Prvýkrát od vypuknutia vojny. Stretnutie sa uskutoční v metropole východného Slovenska v Košiciach, ktoré v minulosti patrili Maďarsku.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Americká legenda Potter bol vymenovaný za hlavného trénera slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close