Hlavné správy

Slovensko a Maďarsko nepodporia sankcie EÚ voči ruskej energetike | Správy o rope a plyne

Slovensko a Maďarsko uviedli, že nepodporia sankcie na ruskú energetiku, pričom tvrdia, že EÚ sa pripravuje na vojnu na Ukrajine, príliš sa spolieha na tieto dodávky a že neexistuje žiadna okamžitá alternatíva.

Komisári EÚ rokujú o nových plánoch sankcií vrátane postupného zrušenia embarga na ruskú ropu. 27 členských krajín o nich začne rokovať v stredu, no môže trvať niekoľko dní, kým opatrenia nadobudnú účinnosť, a nie je jasné, či obsahujú ropu, alebo či Slovensko a Maďarsko dostanú výnimky.

Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík v utorok uviedol, že Slovnaft, jediná rafinéria v krajine, nemôže okamžite prejsť z ruskej ropy na iný druh ropy. Technológia trvá mnoho rokov, kým sa zmení, povedal Sulick.

„Budeme preto trvať na výnimke,“ povedal novinárom Sulík.

Slovensko je úplne závislé od ruskej ropy z ropovodu Trushpa zo sovietskych čias. Maďarsko sa tiež veľmi spolieha na iných veľkých dovozcov energie, ako je Nemecko, že zakážu ruskú ropu, ak ju EÚ zakáže, hovoria úradníci a dodávajú, že je to stále „veľké bremeno, ktoré treba znášať“.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Sizzardo uviedol, že krajina nebude hlasovať za žiadne sankcie, ktoré by „znemožnili prepravu zemného plynu alebo ropy z Ruska do Maďarska“.

„Dodávky energie v Maďarsku nemožno ohroziť, pretože nikto nemôže očakávať, že dovolíme cenu vojny. [in Ukraine] Mali by to zaplatiť Maďari, “povedal Szijjarto v utorok v Kazachstane. „Pre Maďarsko a jeho ekonomiku je v súčasnosti fyzicky nemožné fungovať bez ruskej ropy.“

Napriek nezhodám medzi členmi EÚ v súvislosti s novými energetickými sankciami predseda Európskej rady Charles Michel sľúbil, že „rozbije ruskú vojnovú mašinériu“ odklonením krajín na kontinente od ruských dodávok zemného plynu.

Konzorcium sa uchádza o globálny dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) od veľkých producentov ako Alžírsko, Katar a Spojené štáty americké, ako aj o alternatívne dodávky ruskej energie.

READ  Liga národov UEFA: Kazachstan vs. Slovakia Stream: Sledujte online, TV kanál - Ako sledovať a streamovať Major League & College Games

Zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu sa budujú v severnom Grécku, kde Michael a lídri štyroch balkánskych krajín v utorok absolvovali turné.

„Rusku tiež umožňujeme vyvíjať finančný, ekonomický a politický tlak na Kremeľ, pretože náš cieľ je jednoduchý: musíme rozbiť ruskú vojnovú mašinériu,“ povedal Michael.

V gréckom prístave Alexandroupolis sa stretol s gréckym premiérom Griagosom Mitsotakisom a lídrami Bulharska, severného Macedónska a Srbska, ktoré nie je členmi NATO. Očakáva sa, že terminál na dovoz LNG v blízkosti prístavného mesta bude funkčný na budúci rok.

Preprava LNG naberá na význame, keďže krajiny EÚ sa chcú vzdialiť od ruských dodávok. Rusko minulý týždeň prerušilo dodávky zemného plynu do Bulharska a Poľska, uprostred búrlivej polemiky o invázii na Ukrajinu, požadujúcej záruky platby v rubľoch.

„To je dôvod, prečo je tento nový terminál LNG taký aktuálny a taký dôležitý. Je to geopolitická investícia a je to geopolitický moment,“ povedal Michael. „Toto odráža to, čo musíme urobiť viac, pretože to zabezpečí bezpečnosť pre Grécko, Bulharsko, severné Macedónsko, Srbsko a ďalšie krajiny v regióne. A to je veľmi dôležité.“

Na stretnutí sa zúčastnil bulharský premiér Grill Petkov, severomacedónsky premiér Dmitrij Kovačevskij a srbský prezident Alexander Vuிக்i.

„Toto nie je len energetický projekt. Zmení energetickú mapu Európy, “povedal Petkov. „Balkán je domovom 65 miliónov ľudí a my môžeme urobiť oveľa viac.“

Terminál LNG je navrhnutý tak, aby spracoval približne 6 miliárd kubických metrov plynu ročne, čím sa do roku 2020 zvýši neruská dodávka do regiónu prostredníctvom nového transjadranského plynovodu, ktorý vedie z Azerbajdžanu do Talianska.

Nový prepojovací plynovod, ktorý plne prepojí plynárenské siete Grécka a Bulharska, má byť spustený budúci mesiac.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close