Hlavné správy

Slovensko a Maďarsko nepodporujú sankcie EÚ voči ruskej energetike

BUDAPEŠŤ, Maďarsko (AP) – Slovensko a Maďarsko v utorok uviedli, že nepodporia sankcie EÚ proti ruskej energetike, ktorá sa pripravuje na vojnu na Ukrajine.Príliš sa spoliehajú na tieto položky a hovoria, že neexistujú žiadne okamžité alternatívy.

Európska komisia, výkonná zložka Európskej únie, vypracovala nové návrhy sankciíTo zahŕňa postupný zákaz ruskej ropy. 27 členských štátov o nich začne diskutovať v stredu, no môže trvať niekoľko dní, kým opatrenia nadobudnú účinnosť.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borel na Twitteri uviedol, že komisia sa chce „vysporiadať s väčším dovozom ropy“ tým, že sa zameria na tých, ktorí sú obvinení z napadnutia viacerých bánk a šírenia nepravdivých informácií o vojne. Či Slovensko a Maďarsko dostanú výnimky, nie je jasné.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík uviedol, že Slovnaft, jediná rafinéria v krajine, nemôže okamžite prejsť z ruskej ropy na iný druh ropy. Zulik povedal, že zmena technológie bude trvať mnoho rokov.

„Budeme preto trvať na výnimke,“ povedal novinárom Sulík.

Slovensko sa úplne spolieha na ruskú ropu z ropovodu Trushpa zo sovietskej éry. Maďarsko je tiež silne závislé, hoci Nemecko, ďalší významný dovozca energie, povedalo, že by mohlo riešiť zákaz EÚ na ruskú ropu, pričom úradníci to stále uvádzajú ako „príliš veľké bremeno“, ktoré treba znášať.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Sizzardo uviedol, že krajina nebude hlasovať za žiadne sankcie, ktoré by „znemožnili prepravu zemného plynu alebo ropy z Ruska do Maďarska“.

„Myšlienka je jednoduchá, dodávky energie Maďarska nemôžu byť ohrozené, pretože nikto nemôže očakávať, že Maďari budú môcť zaplatiť cenu vojny (na Ukrajine),“ povedal Szijjártó v utorok v Kazachstane. „Pre Maďarsko a jeho ekonomiku je v súčasnosti fyzicky nemožné fungovať bez ruskej ropy.“

READ  USA prekročili 11 miliónov potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie

Maďarský premiér Viktor Orbán si vybudoval povesť Putinovho blízkeho spojenca v Európskej únii a udržiava hlboké diplomatické a ekonomické vzťahy s Moskvou. Urban prehlbuje závislosť Ruska od fosílnych palív, pričom 85 % plynu v Maďarsku a 60 % ropy pochádza z Ruska.

Napriek rozdielom medzi členmi EÚ v súvislosti s novými energetickými sankciami predseda Európskej rady Charles Michel prisľúbil, že „rozbije ruskú vojnovú mašinériu“ odklonením krajín na kontinente od ruských dodávok zemného plynu.

Skupina súťaží o získanie alternatívnych dodávok pre ruskú energiu, pričom uprednostňuje globálny dovoz LNG z krajín, ktoré zahŕňajú veľkých výrobcov, ako je Alžírsko.Katar a Spojené štáty americké.

To zahŕňa zariadenia na skvapalnený zemný plyn v severnom Grécku, kde Michael a lídri štyroch balkánskych krajín v utorok absolvovali turné.

„Rusku tiež umožňujeme vyvíjať finančný, ekonomický a politický tlak na Kremeľ, pretože náš cieľ je jednoduchý: musíme rozbiť ruskú vojnovú mašinériu,“ povedal Michael.

V gréckom prístave Alexandroupolis sa stretol s gréckym premiérom Griagosom Mitsotakisom a lídrami Bulharska, severného Macedónska a Srbska, ktoré nie je členmi NATO. Očakáva sa, že terminál na dovoz LNG v blízkosti prístavného mesta bude funkčný na budúci rok.

Preprava LNG naberá na význame, keďže krajiny EÚ sa chcú vzdialiť od ruských dodávok. Rusko minulý týždeň pozastavilo dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko Na žiadosť o záruku peňazí v rubľochVo vážnej polemike, ktorú vyvolala invázia na Ukrajinu.

„To je dôvod, prečo je tento nový terminál LNG taký aktuálny a taký dôležitý. Je to geopolitická investícia a je to geopolitický moment,“ povedal Michael. „Odráža to, čo musíme urobiť viac, pretože to poskytne bezpečnosť Grécku, Bulharsku, severnému Macedónsku, Srbsku a ďalším krajinám v regióne. A to je veľmi dôležité.“

Na stretnutí sa zúčastnil bulharský premiér Grill Petkov, severomacedónsky premiér Dmitr Kovačevskij a srbský prezident Alexander Vuிக்i.

READ  Väčšina slovenského zdravotníckeho personálu a učiteľov podporuje povinné očkovanie EURACTIV.com

„Toto nie je len energetický projekt. Zmení energetickú mapu Európy, “povedal Petkov. „Balkán je domovom 65 miliónov ľudí a my môžeme urobiť oveľa viac.“

Terminál LNG je navrhnutý tak, aby spracoval približne 6 miliárd kubických metrov plynu ročne, čím sa do roku 2020 zvýši počet neruských dodávok do regiónu prostredníctvom nového transjadranského plynovodu, ktorý vedie z Azerbajdžanu do Talianska.

Nové prepojovacie potrubie, Práce na úplnom prepojení plynárenských sietí Grécka a Bulharska sa majú začať budúci mesiac. ___ Janíček z Prahy a Gadopoulos z Atén v Grécku. Lorne Cook, korešpondent AP v Bruseli, prispel.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close