Hlavné správy

Slovensko bojuje so znečistenou vodou, ktorá sfarbila rieku Slaná do oranžova

Nišná Slaná, Slovensko / Sajobusboki, Maďarsko, 20. mája (Reuters) – Znečistená voda z bane na železnú rudu na východnom Slovensku zmenila rieku Slaná na oranžovú a zabíjala ryby a voľne žijúce zvieratá dávno predtým, než sa dostala do Maďarska. Pri ekologickej katastrofe.

Slovenské úrady tvrdia, že podnikajú kroky na zníženie množstva znečistenej vody opúšťajúcej štátnu baňu.

No nad riekou v slovenskej obci Nižný Novgorod, kde sa baňa nachádza, sú miestni obyvatelia zúfalí.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Tibor Varga (35), miestny chirurg a vášnivý rybár, monitoruje rieku od februára, keď začalo znečistenie, a hovorí, že videl pomaly umierať voľne žijúce zvieratá kvôli vysokému obsahu železa a zinku v rieke.

„Pod kamienkami nie je žiadny tvor, je viditeľná len hrdza,“ povedal a zdvihol nový model.

„Tento vysoký obsah železa pokrýva ďasná rýb a … znižuje povrch, na ktorom môžu ryby dýchať, a začnú sa dusiť.“

Rutney Bay Mining Company tvrdila, že voda tečúca do rieky bola podzemná voda vychádzajúca z vrecka železnej rudy, ktorá sa ťažila do roku 2008.

Jeho riaditeľ Peter Jidnan pre agentúru Reuters povedal: „V dôsledku chemických reakcií sa niektoré kovy a iné látky dostali do výfukovej vody,“ farba bola pridaná kvôli vysokému množstvu železa. Vishak povedal, že to nie je únik.

Rutney Bane podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, firma pripravuje postup verejného obstarávania, ktorý bude z vysokých hladín v bani vypúšťať nečistú vodu priamo do rieky.

Maďarský vodohospodársky úrad pravidelne odoberá vzorky vody zo Slanej, v Maďarsku známej aj ako Sajo, no rieka na jej strane občas „mierne zhnedla“ a znečistenie v dôsledku značného zriedenia nepoškodilo ani nezabilo kvalitu vody. Ryby v Maďarsku.

READ  „Paže sú také krásne“: Legenda kulturistiky vkladá veľké nádeje do Mr Olympia 2022 od slovenskej beštie

Slovenské ministerstvo hospodárstva 13. mája uviedlo, že odkázalo Rutney Baneovi, aby neprivádzal vodu do hlbších častí bane, a požiadalo ministerstvo financií o uvoľnenie 200 200 000 (211 460,00 USD) na zmiernenie situácie. Nie som zodpovedný za situáciu, ktorá prevládala posledných 10 rokov.“

Slovenské ministerstvo životného prostredia pri testoch v tesnej blízkosti maďarských hraníc ukázalo, že napriek šiestim červeno-oranžovým farbám nebezpečné látky alebo zložky neprekročili akceptovanú alebo „štandardnú“ úroveň.

V maďarskom parlamente štátny tajomník Balas Orbán tento týždeň uviedol, že znečistená voda zo železnej bane Nišná Slaná prúdi do rieky bez akéhokoľvek riedenia alebo čistenia, čo spôsobuje „vážnu ekologickú katastrofu v slovenskom regióne rieky“.

Povedal, že predstavitelia oboch krajín neustále spolupracovali.

Obyvatelia blízkych slovenských dedín a prvej obce na brehu rieky v Maďarsku, Sajobosboki, však chcú okamžite zakročiť, aby zabránili znečisteniu.

„Je to katastrofa. A niektorí ľudia hovoria, že môžeme jesť ryby. No, uvarím to každému, kto tu bude chytať ryby, ak ostanú nejaké zvyšky,“ povedal János Ragina, ktorý žije vo Flezewicku. Riečny pes.

(1 dolár = 0,9458 eura)

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Christina napísala, správu Christiny Fenio a dodatočnú správu Roberta Muellera v Brock; Strih Susan Fenton

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close