Hlavné správy

Slovensko bude od januára 2023 uplatňovať zjednodušené postupy na pobyt pre cudzincov

Vláda SR schválila návrh zameraný na zníženie a zjednodušenie pobytových procedúr, ktoré musia cudzinci na Slovensku dodržiavať.

Návrh na zjednodušenie pravidiel pre cudzincov pripravilo Ministerstvo vnútra SR a schválilo ho 24. augusta 2022, účinnosť má nadobudnúť 1. januára 2023. SchengenVisaInfo.com správy.

„Cieľom je upraviť a presnejšie definovať niektoré praktické postupy hraničnej a cudzineckej polície najmä v oblasti návratu cudzincov z tretích krajín zo Slovenska, k čomu nás schengenskí hodnotitelia prinútili.“ K schválenému návrhu sa vyjadril minister vnútra Roman Mikulek.

Úrady tiež podľa ministerstva ustanovili, že všetci štátni príslušníci tretích krajín, ktorí žiadajú o prechodný pobyt, sa môžu zdržiavať na území Slovenska až do rozhodnutia.

Úrady zmenili aj postupy pre zahraničných podnikateľov na Slovensku.

„V prípadoch, keď sa cudzinci z tretích krajín vedome vyhýbajú novej žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, je zavedená možnosť polície odmietnuť zákonnú požiadavku na preukázanie ziskovosti podnikania po zdanení.“ Ministerstvo hovorí.

Pri obnovení povolenia na prechodný pobyt na podnikanie majú štátni príslušníci tretích krajín na zaplatenie pohľadávok desať dní od podania žiadosti o obnovenie pobytu.

V tejto súvislosti úrady zaviedli ročnú lehotu, počas ktorej štátni príslušníci tretích krajín nemôžu požiadať o zmenu účelu prechodného pobytu.

„Cudzinci – dochádza k situáciám, keď zamestnanci žiadajú o povolenie na pobyt za účelom podnikania, ale v skutočnosti stále pracujú ako závislí a tým preťažujú cudzineckú políciu ďalšími žiadosťami o poskytnutie pobytu.“ vysvetlil Mikulek.

Pre zamestnávateľov a študentov z tretích krajín sa majú vypracovať nové pravidlá. Ministerstvo upozornilo, že zamestnávatelia z tretích krajín, ktorým boli udelené víza, no nenastúpia do zamestnania, to musia do troch dní nahlásiť polícii.

Bolo tiež zdôraznené, že vodiči prepravujúci tovar a cestujúci nemusia preukazovať ubytovanie na Slovensku.

READ  Wlodarczyk je späť! 74,81 m európsky náskok v Banskej Bystrici

Študentom budú podľa nových pravidiel úrady akceptovať dokumenty potvrdzujúce ciele štúdia, aj keď je dokument starší ako 90 dní.

Viac zmien sa týkalo uznávania cestovných dokladov z iných krajín, ktoré budú odhalené do konca tohto roka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close