Hlavné správy

Slovensko dlhodobo bobtná. Boli vydané varovania pred horúčavou

V niektorých mestách krajiny vyhlásili stav núdze pre nedostatok pitnej vody.

veľkosť písma:A|A+

Meteorológovia vydali výstrahu pred horúčavami na najbližšie tri dni od utorka do štvrtka.

Vysoké teploty ohrozujú ľudské zdravie a životné prostredie.

V ten deň utorok, platí výstraha prvého stupňa pre západné Slovensko a Banskobystrický kraj. Popoludní by mala teplota vystúpiť na 33 stupňov Celzia.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Nasledujúci deň bude na severnom Slovensku platiť výstraha pred horúčavami rovnakého stupňa streda, má teplota vystúpiť až na 34 stupňov Celzia. Pre zvyšok republiky vydal Slovenský hydrometeorologický ústav sekundárnu výstrahu pred horúčavami. Ľudia môžu v stredu zažiť teploty až 37 stupňov Celzia.

Vo štvrtok platí pre južné Slovensko výstraha pred horúčavami, ako ukazuje mapa nižšie. Očakáva sa teplota 38 stupňov Celzia.

Ľuďom sa počas vlny horúčav odporúča vypiť aspoň 1,5 litra vody denne.

Núdzový stav sucha

Klimatológ Pavel Matejovič pre tlačovú agentúru TASR uviedol, že do konca júla je bez zrážok v celej krajine. Môžu sa vyskytnúť lokálne búrky.

„So suchom sa stretávame každý rok, no toto leto nabralo katastrofálne rozmery, pričom tretina územia Slovenska je v extrémnom suchu a neskončila,“ povedal.

Veľké sucho môže postupne pocítiť aj polovica krajiny, dodal odborník. V Banskej Bystrici bol za posledných 90 dní vysoký zrážkový deficit.

READ  Sarah Soribes nútená odohrať tretí zápas proti Slovensku na Billy Jean King Cup - CVBJ

„Mnohé časti Slovenska budú musieť riešiť nedostatok pitnej vody,“ tvrdí Matejovič.

Začiatkom júla vyhlásilo ministerstvo vnútra mimoriadnu situáciu v šiestich mestách: Pavani (Prešovský kraj), Drna a Kramec (Banskobystrický kraj) a Baga, Cehra a Bystrani (Košický kraj).

Vyschnutá rieka

Vyschol úsek rieky Bodva, ktorá preteká cez Moldavu nad Bodvo na východnom Slovensku, uviedla TASR. Táto situácia sa za tie roky stala mnohokrát, ale nikdy nie na tak dlho.

Prirodzený život rieky je vážne ovplyvnený nedostatkom vody na niekoľko týždňov.

„Je to štvrtýkrát za desať alebo 15 rokov. To sa deje odvtedy, čo vykopali studne na pitnú vodu,“ povedal predseda miestneho rybárskeho zväzu Gabriel Greisinger.

Podľa informácií vládnej agentúry, ktorá spravuje vodné útvary a povodia, podobná situácia nastala v Botwe v rokoch 1968, 2007 a 2012.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close