Hlavné správy

Slovensko dodá prvé 4 lietadlá MiG-29 zo sovietskej éry na Ukrajinu – Svetové správy

Slovensko odovzdáva tryskáče

Kanadská tlač – | Príbeh: 417546

Prvé štyri z 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, ktoré sa Slovensko rozhodlo dodať Ukrajine, boli bezpečne odovzdané ukrajinským vzdušným silám, informovalo vo štvrtok slovenské ministerstvo obrany.

Ministerstvo uviedlo, že bojové lietadlá leteli zo Slovenska na Ukrajinu ukrajinskí piloti za asistencie slovenského letectva, ukrajinského personálu a ďalších.

„Ďakujem (všetkým) za skvelú profesionálnu prácu,“ povedal minister obrany Jaroslav Knott.

Zostávajúce lietadlá MiG-29 budú odovzdané ukrajinskej strane v najbližších týždňoch, informovalo ministerstvo. Uviedla, že neposkytne ďalšie podrobnosti, kým nebudú na Ukrajine v bezpečí.

Slovenská vláda v piatok schválila plán dodania 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry na Ukrajinu a stala sa tak druhým členom NATO, ktorý vypočul prosbu ukrajinskej vlády, aby bojové lietadlá pomohli pri obrane pred ruskou inváziou.

Slovensko uzemnilo svoje MiGy v lete pre nedostatok náhradných dielov a odbornosť na ich údržbu. Členovia NATO Poľsko a Česká republika ponúkli monitorovanie slovenského vzdušného priestoru.

Slovensko predtým podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ale dodávka sa posunula o dva roky dozadu, pričom prvé dorazí začiatkom roka 2024.

Slovenské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že Spojené štáty dodajú Slovensku 12 nových vojenských vrtuľníkov ako náhradu za bojové lietadlá, ktoré európska krajina poskytuje Ukrajine. V rámci ponuky Slovensko zaplatí 340 miliónov dolárov za útočné vrtuľníky Bell AH-1Z v kontrakte v hodnote 1 miliardy dolárov. Financovanie americkej zahraničnej armády pokryje zvyšných 660 miliónov dolárov.

READ  Niektorí cudzinci hlasujú vo voľbách. Ostatní nevedia, že môžu. Ostatní si starosti nerobia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close