Zábava

Slovensko dostáva nové stíhačky F-16 o rok neskôr

Praha (Reuters) – Prvé dodávky nových stíhačiek F-16 americkej výroby na Slovensko dorazia v roku 2024, teda o rok neskôr, ako sa očakávalo, informovalo vo štvrtok slovenské ministerstvo obrany.

Ministerstvo uviedlo, že oneskorenie bolo spôsobené distribučnými problémami v dôsledku dvojročného prepuknutia koronavírusu a globálneho nedostatku čipov.

„Vláda USA informovala slovenskú vládu o 12- až 14-mesačnom oneskorení dodávky stíhačiek F-16,“ uviedlo ministerstvo.

Uviedla, že prvé dodávky by mali prísť v prvej polovici roku 2024.

Slovensko, člen NATO, v roku 2018 súhlasilo s nákupom 14 lietadiel v hodnote približne 1,6 miliardy dolárov, ktoré nahradia staré ruské MiGy-29 v rámci úsilia o modernizáciu svojej armády.

Trvalo to skôr F-16 vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin Corp než lacnejšie švédske lietadlá Griffin vyrobené spoločnosťou Saab.

Napriek meškaniu ministerstvo uviedlo, že môže pokračovať v ochrane svojej oblohy.

Slovensko je jednou z krajín susediacich s Ukrajinou na východe Európskej únie. Od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára utieklo na Slovensko viac ako 165-tisíc utečencov.

NATO sa po ruskej invázii snažilo posilniť svoju prítomnosť vo východných členských štátoch a slovenská vláda tento týždeň schválila nasadenie 2100 zahraničných vojakov do vojnového tímu.

(Správa Roberta Muellera; strih Jonathan Odyssey)

READ  Dúfam, že letní povstalci fungujú ako morálna podpora pre rodiny: riaditeľka Martina Saková

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close