Technológie

Slovensko dovážať plyn z Nórska a ďalších krajín – EURACTIV.com

Nórsko a niekoľko nemenovaných krajín budú dodávať skvapalnený zemný plyn (LNG), aby pomohli zabezpečiť drastické zníženie závislosti Slovenska od dovozu ruského plynu, oznámil v piatok najväčší dodávateľ plynu v krajine SPP.

Od 1. júna Slovensko zníži svoju závislosť od Ruska o 65 %, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík napriek tomu, že analytici upozorňujú, že SPP nebude dodávať plyn každej domácnosti či firme v krajine a skutočné zníženie je len 35 %. .

Aby sa Slovensko osamostatnilo, má rezervovanú kapacitu vo viacerých európskych termináloch LNG a plyn bude dovážať plynovodom z Nórska, uviedol Sulík. Hoci nespresnil, odkiaľ sa bude LNG dovážať, hovorca jeho strany SaS uviedol, že k dohode došlo s „viacerými“ dodávateľmi.

Sulík tiež upozornil, že plyn z Nórska nie je drahší ako plyn od Gazpromu, hoci ceny závisia od trendov na trhu.

Dovoz z Ruska však SPP úplne nezastaví.

Po dokončení poľsko-slovenského prepojenia, ktoré sa má otvoriť v priebehu tohto alebo budúceho roka, by sa však ruský dovoz mohol ešte viac znížiť. Skúšobná prevádzka sa už začala, dodal Sulík.

Tieto nové zmluvy by mali zabezpečiť dostatočné dodávky do konca roka. Všetky slovenské požiadavky musia byť splnené do 10. júla, kedy sa predpokladá technická odstávka Nord Streamu 1, dodal Sulík.

READ  Z druhej časti The Lost of Us sa predalo viac ako 10 miliónov kópií

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close