Hlavné správy

Slovensko druhé najhoršie vo financovaní EÚ po Chorvátsku – EURACTIV.com

Slovensko je podľa Národnej banky Slovenska predposledné v čerpaní fondov EÚ počas programového obdobia 2014-2020, keď porazilo iba Chorvátsko.

Slovensko má historický problém s čerpaním eurofondov. Na konci programového obdobia 2007 – 2013 bola medzi členskými štátmi EÚ hodnotená nižšie, hoci na konci programového obdobia dokázala urýchliť rýchlu absorpciu, čo prispelo k vyššiemu rastu HDP.

Finančná absorpcia sa však znížila, najmä po vypuknutí epidémie. Ako vo svojej správe uviedla centrálna banka Letná predpoveď„Napriek epidemickým opatreniam, cenovým šokom a nedostatku náhradných dielov je väčšina krajín naďalej relatívne úspešná s absorpciou.“

Celkovo Slovensko a Pridelenie ,6 16,6 mld. na programové obdobie 2014-2020. Po rôznych možnostiach flexibility, ktoré Komisia povolila, sa k dnešnému dňu absorbovalo len 59 %.

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka Slovensko zvyšnú kvótu pravdepodobne nepohltí.

Kaliňák dúfa, že vláda SR požiada komisiu o predĺženie lehoty oprávnenosti o jeden rok. Ako však Komisia nedávno uviedla pre EURACTIV, „nemá v úmysle predĺžiť oprávnenosť na obdobie 2014 – 2020, aby sa predišlo ďalším nepriaznivým vplyvom na začatie projektov v období 2021 – 2027.“

READ  Po celom Slovensku pribúdajú nové cyklotrasy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close