Hlavné správy

Slovensko ich dvoch obvinilo zo špionáže pre Rusko

Prestávka 15. marca (TASR) – Slovensko obvinilo bývalého predstaviteľa vojenskej akadémie a ďalšieho muža zo špionáže pre Rusko, informovala v utorok polícia a špeciálna prokuratúra.

Oznámenie prichádza deň po tom, čo NATO vyhostilo troch ruských diplomatov. Rusko uviedlo, že reaguje na to, čo nazývalo nespravodlivým vysťahovaním. čítaj viac

Úradujúci policajný šéf Stephen Hamran na tlačovej konferencii v Bratislave uviedol, že polícia zadržala a obvinila bývalého zástupcu rektora vojenskej akadémie, identifikovaného ako Paul B, zo spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou GRU od roku 2013.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

„Táto osoba bola v kontakte so spravodajskými službami ruských predstaviteľov GRU… pre ktorých hľadala, zbierala a zverejňovala informácie strategického významu,“ povedal Hamran.

Ďalšia osoba v Hamrane bola identifikovaná ako Bohas G. Bol prispievateľom na webovú stránku, ktorú vláda začiatkom tohto mesiaca zrušila pre šírenie nepravdivých informácií.

Hamran uviedol, že súhlasil so žiadosťou o informácie zo správ tajných tajných služieb pre parlament.

V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až 13 rokov. Ďalších dvoch zatkli, no prepustili ich bez obvinenia, uviedla polícia.

Osobitný advokát Daniel Lipšík uviedol, že ruský útok na Ukrajinu sa opäť zameral na špionážne operácie.

„Ruská federácia zaradila Slovensko medzi spriatelenú krajinu a z tohto dôvodu sa týmto prípadom venuje veľká pozornosť,“ povedal.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Reportáž Ján Lopatka, úprava Raisa Kasolovsky

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Biden napadne Trumpa v prezidentských voľbách, je oficiálnym kandidátom Demokratov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close