Technológie

Slovensko je druhé najhoršie v čerpaní eurofondov po Chorvátsku – EURACTIV.com

Slovensko je predposledné v čerpaní eurofondov v programovom období 2014-2020, porazilo ho iba Chorvátsko, tvrdí Národná banka Slovenska.

Slovensko má historicky problém s čerpaním eurofondov. Na konci programového obdobia 2007 – 2013 sa umiestnila pod členskými štátmi EÚ, hoci na konci programového obdobia dokázala rapídne urýchliť čerpanie, čím prispela k vyššiemu rastu HDP.

Finančná absorpcia sa však znížila, najmä po vypuknutí pandémie. Ako uviedla centrálna banka vo svojej správe Letná predpoveď„Napriek pandemickým opatreniam, cenovým šokom a nedostatku dodávok komponentov väčšina krajín relatívne úspešne pokračuje v absorpcii.“

Celkovo je Slovensko a Prídel 16,6 miliardy eur na programové obdobie 2014-2020. Do dnešného dňa sa po rôznych možnostiach flexibility, ktoré Komisia povolila, vyčerpalo len 59 %.

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka Slovensko zvyšok kvóty pravdepodobne nevyčerpá.

Kaliňák sa domnieva, že vláda SR by mala požiadať Komisiu o predĺženie kvalifikačného obdobia o jeden rok. Ako však nedávno uviedla Komisia pre EURACTIV, „nechce predĺžiť oprávnenosť na obdobie 2014 – 2020, aby sa predišlo ďalším negatívnym vplyvom na začatie projektov v období 2021 – 2027“.

READ  Splatoon 3 predstavuje novú mapu pre viacerých hráčov 'Minsmead Metalworks'

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close