Ekonomika

Slovensko je pripravené poskytnúť Ukrajine protivzdušnú obranu, ak NATO zaplní medzeru

Minister obrany SR Jaroslav Nat sa 17. marca 2022 stretol na Ministerstve obrany SR v Bratislave s ministrom obrany USA Lloydom Austinom. Foto: Reuters / Radovan Stoklasa

„> Slovensko-Rusko-Us-Ukrajina

Minister obrany SR Jaroslav Nat sa 17. marca 2022 stretol na Ministerstve obrany SR v Bratislave s ministrom obrany USA Lloydom Austinom. Foto: Reuters / Radovan Stoklasa

Slovenský minister obrany vo štvrtok povedal, že je pripravený poskytnúť Ukrajine protivzdušnú obranu S-300 ako alternatívu spojencom v NATO, no jeho hosťujúci americký vyslanec povedal, že nemá čo informovať o tom novinárom.

Ukrajina vyzvala západné štáty na protivzdušnú obranu, aby odrazili ruskú vojenskú ofenzívu vo štvrtom týždni.

„Diskutovali sme so Spojenými štátmi, Ukrajinou a ďalšími spojencami o odoslaní, odoslaní alebo dodaní S-300 Ukrajincom a sme pripravení tak urobiť,“ povedal na tlačovej konferencii minister obrany SR Jaroslav Nat.

„Ale sme pripravení to urobiť okamžite, keď budeme mať správnu alternatívu.“

Americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý hovoril s Natom, odmietol povedať, či sú Spojené štáty pripravené vyplniť medzeru.

„Dnes popoludní pre vás nemám žiadne oznámenie. Na tomto všetkom budeme pokračovať v spolupráci s našimi spojencami. Samozrejme, toto nie je záležitosť USA, ale NATO,“ povedal Austin nevysvetlene. .

Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil dodatočnú bezpečnostnú pomoc vo výške 800 miliónov dolárov vrátane zbraní na zostrelenie ruských lietadiel a tankov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij však uprednostňoval typ protivzdušnej obrany používaný na Slovensku.

Člen NATO Slovensko S-300 má batériu systému protivzdušnej obrany, odvodenú zo sovietskych čias po rozpade Československa v roku 1993.

Očakáva, že dostane protiraketovú obranu Patriot ako súčasť nového vojenského tímu NATO, ktorý sa dohodol na umiestnení v krajine ako súčasť posíl NATO vo východnej časti aliancie.

READ  Poskytnite pracovníkom Spojeného kráľovstva ďalšie štyri sviatky za rok, hovorí TUC

Slováci to však nepovažovali za dostatočné vzhľadom na to, že to nebude ich organizácia a nebolo jasné, ako dlho v krajine zostane.

Slovensko má s Ukrajinou spoločnú 98-kilometrovú (61-míľovú) hranicu.

Krajina tiež prevádzkuje malú flotilu stíhačiek MiG-29 a spolieha sa na ruské služby.

„Ak sa rozhodneme MiGy-29 už nepoužívať, budeme diskutovať o rôznych možnostiach, ako túto medzeru vyplniť,“ povedal Knott s tým, že Slovensko by malo dostať stíhačky Lockheed Martin (LMT.N) F-16 v roku 2024.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close