Ekonomika

Slovensko LNG súhlasí s plynovodom nórskych zmlúv o dodávkach plynu

Slovenský štátny plynárenský podnik SPP uzavrel dohody o nákupe dostatočného množstva nórskeho plynu a iného skvapalneného zemného plynu (LNG) na pokrytie 65 % dopytu krajiny do konca budúceho roka, uviedol v piatok minister hospodárstva Richard Sulík.

Sulík novinárom povedal, že aj Slovensko naďalej dostáva ruský plyn. „Dnes môžeme povedať, že tovar pre Slovensko bude chránený do konca roku 2023,“ povedal Sulík na tlačovej konferencii odvysielanej v priamom prenose.

„Od 1. júna sme znížili závislosť na ruskom plyne o 65 %. To je najviac, čo sme kedy dosiahli.“ Povedal, že nórsky obchod predstavoval približne 32 % slovenského dopytu a obchod LNG približne 34 %.

„Perpovali sme plyn z lodí na troch alebo štyroch miestach, Chorvátsko je najbližšie, ale môžeme to urobiť aj v Taliansku, Belgicku a Spojenom kráľovstve,“ povedal. „To stačí na prepravu jednej alebo dvoch lodí mesačne do SPP.“

Zulik uviedol, že krajina, ktorá ročne spotrebuje asi 5 miliárd kubických metrov zemného plynu, bude pokračovať v ťažbe plynu z Ruska, kde platí dohoda SPP do roku 2029. Povedal, že kombinované toky prichádzajúce od júna naplnia krajinu dostatočným množstvom plynu. Skladujte do 10. júla a zaobstarajte si dostatok zásob na ďalšiu zimu.

(Tento príbeh nebol upravený pracovníkmi Dev Discourse a bol automaticky vygenerovaný zo syndikovaného informačného kanála.)

READ  Invázia na Ukrajinu naďalej podporuje infláciu eurozóny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close