Slovensko, Lotyšsko a Dánsko sa kvalifikujú v mužskom ľadovom hokeji na zimné olympijské hry 2026

O posledných troch miestenkách pre mužský ľadový hokej na ZOH 2026 v Miláne a talianskej Cortine sa rozhodlo včera. Všetci traja hostitelia finále vyhrali všetky tri svoje zápasy. Všetko sa skončilo v posledný deň, keď domáci čelili opozícii, ktorá ich porazila v predchádzajúcich dvoch zápasoch. To znamená, že polovica zápasov odohraných 1. septembra je výhra alebo zostaňte doma. Druhá polovica je len pre pohodlie. Keď som si ich prezrel, tu je krátka rekapitulácia toho, čo sa stalo v každej skupine.

Skupina D – Slovensko

Slovensko porazilo Rakúsko, Maďarsko a Kazachstan a vyhralo skupinu. Bohužiaľ, New Jersey Devils nevyhrali. Simon Nemec narazil na dosky a vystúpil z hry proti Maďarsku. Devils sa rozhodli, že ho nenechajú hrať vo finálovom zápase proti Kazachstanu. Závažnosť a typ jeho zranenia nie sú známe. Dúfajme, že bude plne fit na úvod sezóny v Česku. Ak bola vaša reakcia na toto zranenie lamentovaním, prečo hral, ​​gratulujeme, teraz poznáte jeden z dvoch hlavných dôvodov, prečo tímy NHL vzdorovali vyslaniu svojich hráčov na zimné olympijské hry.

Tak či onak, cesta Slovenska k víťazstvu nebola ani zďaleka jednoduchá. Miroslav Šatan pred zápasom vyvolal kontroverziu tým, že priviedol niektorých slovenských hráčov z KHL. To naštvalo nielen fanúšikov, ale aj niektorých členov tímu. V prvom zápase Slováci zdolali Rakúsko 2:1. Rakúsko a Slovensko išli na striedačku (32:30 v prospech Slovenska) a domáci s ťažkosťami zdolali Davida Kickerta. Gól Marca Kaspera do siete Rakúska v záverečných sekundách druhej tretiny zmenil tretiu tretinu na napätú záležitosť. Ale prácu odviedol Samuel Hlavaj, rovnako ako Kickert. Slovensko v druhom zápase porazilo Maďarsko 7:3, ale opäť prišlo o Nemca pre zranenie.

Všetko prišlo vo finále proti Kazachstanu. Hoci Slovensko bolo favoritom, zápas mohol dopadnúť akokoľvek a Kazachovia si to uvedomili, keď vyhrali 5:2 nad Maďarskom a pohoršili si Rakúsko 2:1. Našťastie si Slováci v prvej tretine trochu oddýchli, keď strelili góly Robert Landosi a Pavol Regenda. Adam Liska strelil tri góly tímu v polovici druhej tretiny. Kvalifikácia bola ohrozená po štvrtom góle Nikitu Mikheilisa a Regenta dostala pred druhou prestávkou 10-minútové chybné správanie. Slováci sa však zachovali chladne, odmietli tretí kazašský BB a držali sa za víťazstvom. Som si istý, že niektorí fanúšikovia chcú, aby Slovensko vyfúklo všetkých troch súperov, cieľom bolo dostať sa do Milána a tam sa Slovensko v roku 2026 vydá za hokejom. Nemec tam určite bude.

READ  Správa: Stredný obranca PSG spojený s Tottenhamom súhlasí s osobnými podmienkami so Spurs Web

Skupina E – Slovensko

Spomedzi troch skupín bola najmenej konkurencieschopná. Lotyšsko aj Francúzsko boli hlavou nad Ukrajinou a Slovinskom. A Slovinsko bolo pred Ukrajinou. Francúzsko zdolalo v skupine Ukrajincov 7:2, nasledovalo víťazstvo Lotyšska 4:2 nad Slovincami. Pár vyhral 5-1 na druhý deň; Francúzsko nad Slovinskom a Lotyšskom či Ukrajinou. Ukrajina vstúpila do tejto skupiny, no podľa IIHF je z nejakého dôvodu nižšie. Aj keď má Slovinsko Anse Kopitara, tím nemá dosť na to, aby sa postavil na prvé dva tímy v tejto skupine.

Finálový deň potvrdil zostavy tímov. Slovinsko zdolalo Ukrajinu 6:2. Najväčšou hrou je Lotyšsko – Francúzsko. Do druhej tretiny už žiadna dráma. Francúz Charles Bertrand skóroval po 21 sekundách hry, ktorú nastavoval Alexandre Dexier. Lotyši však odpovedali gólmi Edwardsa Dralmaxa a Robertsa Bukartsa. Vedenie 2:1 a prvý prestávkový prejav pre Lotyšsko rozveselili tím. Vo francúzskom tíme dominovali 15:5 v počte striel a 3:0 v počte gólov. Rodrigo Aboles, Martins Dzierkals a Kristians Rubins skórovali, aby zabezpečili Lotyšom kvalifikáciu. Čerešničkou na záver bol fakt, že dominovali bez Arthursa Silowesa – zraneného pred zápasom, ťažká prestávka pre fanúšikov Vancouveru.

Skupina F – Dánsko

Táto skupina mala blízko k nejakému chaosu. Vo všetkých troch zápasoch Japonska. V polovici zápasu boli v Nórsku. Následne udelili dve hlúpe penalty Nórom, čím Nórsko vyhralo 4:2. Japonsko dotiahlo Dánsko do predĺženia, ale prehralo aj tam. Japonsko dokončilo svoju skupinu proti Veľkej Británii. Tím GB sa ujal trojgólového vedenia, Japonsko ho premenilo na jednogólový zápas až v druhej tretine a píšťalka Jacksona bola blízko, no nestačila na japonskú kvalifikačnú jazdu. žiaľ. Keď už hovoríme o trápení, keď vyhrali zápas, prvý deň vypadli s Dánskom a Nórskom ich rozdrvili 6:2, ukončili olympijské sny Veľkej Británie. Ako sa očakávalo, skupina dorazila do Nórska-Dánska v posledný deň.

READ  Slovensko Euro 2024 bezplatné stávkovanie, kurzy a predpovede

Posledná olympijská kvalifikácia medzi týmito dvoma krajinami sa konala v nórskom Osle v roku 2021. Pomstí sa Nórsku, keď ho Dánsko porazí 2:0 a potom zamieri v roku 2022 do Pekingu? Takto to vyzeralo, keď Mats Zuccarello zdolal Frederica Andersona len za 26 sekúnd. Brankár Nórska Henrik Haugland vyzeral v prvej tretine dobre. Toto vedenie 1:0 udržalo Nórsko – až kým sa neskoro v druhej tretine neobjavil dánsky hrdina. Niklas Jensen ukončil Larsa Ellera a vyrovnal zápas. O dve minúty neskôr Jensen vystrelil z Aalborga na rozveselenie. Andersen bol solídny v sieti a Dáni urobili, čo bolo potrebné, aby si udržali vedenie. Bolo to napäté, ale dostali sa do veľkej prestávky s menej ako 3:30: Patrick Russell premenil prihrávku Nikolaja Ehlersa na vysoký gól 3:1. Russell by potopil prázdnu bránu, aby spečatil rozhodujúce vyzerajúce víťazstvo 4:1. Zápas nebol taký vyrovnaný ako skóre. Výhra Dánska bola rovnako sladká, ako keď Nórsko opäť prepadlo Dánom. Najmä preto, že táto kvalifikácia by mohla byť poslednou pre Patricka Thoresena a Zuccarella.

Ešte jedna vec…

Na Zimný olympijský hokejový turnaj v Miláne bolo vybraných dvanásť krajín. Alebo majú? Otázka Ruska stále nie je rozhodnutá. Vysvetlí sa to v roku 2025. Ak zostane súčasná situácia medzi ruským pohrebom na Ukrajine, očakávam, že IIHF odoprie Rusku hrať na turnajoch IIHF v rokoch 2025-26. Očakávam, že Fínsko, Švédsko, Česká republika, Slovensko a Lotyšsko – všetky krajiny, ktoré pôjdu do Milána v roku 2026 – pohrozia bojkotom, ak bude hrať Rusko. Ak sa situácia na jar budúceho roka zlepší a napätie opadne, je to už iný príbeh. Ak IIHF odmietne Rusko, kto pôjde do Milána namiesto Ruska?

IIHF má dve možnosti. Prvým je vziať ďalší najvyššie umiestnený národ, ktorý sa nekvalifikoval. To je Nórsko, ktoré bolo v olympijskej kvalifikácii 12. Pre Nórov to bude ich návrat na olympiádu od súťaží v PyeongChangu v roku 2018. Nebude to veľký úspech, keďže Nórsko dokončilo zápas mimo kvalifikácie.

READ  Krykspur Bratislava obhajuje otvorený titul

Druhou možnosťou je zobrať druhý tím, ktorý povedie najlepšie v každej z troch skupín. Kazachstan, Nórsko a Francúzsko skončili vo svojich kvalifikáciách 2-0-0-1. Z týchto troch malo najvyšší gólový rozdiel Francúzsko s +6. Rozbili Slovinsko a Ukrajinu a vybudovali si zdravý náskok aj napriek trojgólovej prehre s Lotyšskom. To by im dalo náskok pred +3 Nórska a +2 Kazachstanu. Ak ich vyberú do Milána, bude to ich prvé olympijské vystúpenie od Salt Lake City v roku 2002. Francúzsko bude hostiť olympijské hry v roku 2030, takže ich hokejový tím predvedie svoj talent aj v budúcnosti. Vstup v roku 2026 len pomôže francúzskemu hokeju pripraviť sa na hosťovanie. Podľa Gorda Millera z TSN by táto možnosť mohla byť šancou, ktorú využívajú. Maďarsko sa kvalifikovalo do tejto fázy po tom, čo Bielorusku zamietli vstup na turnaj.

Opäť bolo trochu antiklimatické, že sa odohrali najvýznamnejšie medzinárodné hokejové zápasy roka. Na turnaj, ktorý sa bude hrať viac ako rok a pol. Na medzinárodnej scéne sú ďalším významným podujatím majstrovstvá sveta juniorov, ktoré sa začínajú na Boxing Day 2024 v Ottawe. Ďakujeme IIHF za priamy prenos kvalifikačných zápasov, ako aj tým, ktorí hrali v Bratislave, Rige a Aalborgu. Dúfame, že pre Simona Nemca všetko dobre dopadne, keďže kemp New Jersey Devils sa začne o niekoľko týždňov. Gratulujeme Slovensku, Lotyšsku a Dánsku k návšteve Milána v roku 2026. Ďakujem za prečítanie.