Ekonomika

Slovensko má nových ministrov po odchode strany z koalície – Metro USA

FILE – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v stredu 7. septembra 2022 prihovára médiám na tlačovej konferencii s prezidentom Severného Macedónska Stevom Penderovským v prezidentskom paláci v Skopje v Severnom Macedónsku. Kaputová nastúpila do funkcie v utorok 1. septembra 2023. , noví ministri, ktorí nahradili svojich predchodcov z mladšej koalície, ktorá sa odtrhla od vládnej štvorkoalície, ponechali premiéra Eduarda Hegera bez parlamentnej väčšiny. (AP Photo/Boris Gratanoski, súbor)

BRATISLAVA – Slovenský prezident v utorok vymenoval nových ministrov z mladšej koalície, ktorá sa odtrhla od vládnej štvorkoalície, aby nahradila svojich predchodcov.

Štyria ministri z liberálnej Strany Sloboda a Solidarita v septembri odstúpili zo svojich vládnych postov po tom, ako ich demisiu prijala prezidentka Zuzana Čaputová.

Sú medzi nimi šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling.

3 z nich boli nahradení odborníkmi, ktorí nie sú pridružení k žiadnej politickej strane.

Energetický expert Karel Hirman bude ministrom hospodárstva a kariérnym diplomatom, bývalý slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Kesár bude ministrom zahraničia a prezident Slovenskej advokátskej komory William Karas bude vymenovaný za ministra spravodlivosti.

Heger dočasne prevzal post ministra školstva.

„Kontinuita je zabezpečená,“ povedal Heger.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila hranice pre utečencov utekajúcich pred vojnou s Ruskom. Nepredpokladá sa, že by sa to zmenilo, ale bez väčšinovej podpory v parlamente môže byť pre vládu ťažké vykonávať svoju agendu.

Sloboda a jednota uviedla, že nechce zostať vo vláde pre nezhody s ministrom financií Igorom Matovičom, lídrom populistov, ktorého Ľudová strana vyhrala parlamentné voľby v roku 2020.

READ  Inflácia v eurozóne sa zmierňuje, no skrýva nerovnomerný vývoj

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovi v niekoľkých otázkach, vrátane toho, ako sa vysporiadať s infláciou vyvolanou vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu, alebo ako reagovať na pandémiu koronavírusu skôr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close