Hlavné správy

Slovensko má obrovský potenciál na globálne otepľovanie, hovoria odborníci – EURACTIV.com

Slnečná a geotermálna energia sú dva druhy obnoviteľnej energie, podľa odborníkov podľa EURACTIV Slovensko najvýkonnejšie na Slovensku. Dodali, že vláda by sa mala zamerať na miestne prostredie a podľa toho postupovať.

„Energetická dekarbonizácia by mala byť založená predovšetkým na energetickej efektívnosti. Najekologickejšia a zároveň najlacnejšia je energia, ktorú nespotrebujeme, takže ju netreba vyrábať,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva Carol Galek. hospodárstva.

Slovenský energetický mix bude podľa neho v budúcnosti závislý predovšetkým od jadrovej energetiky, ktorá má obrovský potenciál pri globálnom otepľovaní, ako poznamenala vedúca oddelenia klimatických zmien a kvality ovzdušia Gabriela Bisherová. Ministerstvo životného prostredia.

Rozvoj geotermálnej energie sa koncom minulého roka natiahol, pretože Slovensko má dobré predpoklady na výrobu tohto druhu obnoviteľnej energie.

„Vzhľadom na hydrogeotermálne podmienky na Slovensku máme značné množstvo geotermálnej energie na výrobu tepla,“ povedal Otto Hallus, odborník na geotermálnu energiu. Geotermálna energia sa však neobmedzuje len na výrobu tepla a možno ju využiť aj na výrobu elektriny.

S globálnym otepľovaním Slovensko vo svojich strategických dokumentoch naozaj nepočíta. Najdôležitejšou prekážkou rastu je podľa ministerstva hospodárstva investičné riziko.

„Potenciál geotermálneho zdroja môže potvrdiť len výskumný vrt. Tu sa bavíme o investícii päť-šesť miliónov eur,“ povedal Michal Mašek zo spoločnosti PW Energy, ktorá sa venuje rozvoju energetiky na Slovensku.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  FORECAST prezrádza, či sa môžeme tešiť na vianočné počasie: Slováci, asi budete sklamaní

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close