Hlavné správy

Slovensko má po odchode strany z koalície nových ministrov

BRATISLAVA – Slovenský prezident v utorok vymenoval nových ministrov z mladšej koalície, ktorá sa odtrhla od vládnej štvorkoalície, aby nahradila svojich predchodcov.

Štyria ministri z liberálnej Strany Sloboda a Solidarita v septembri odstúpili zo svojich vládnych postov po tom, ako ich demisiu prijala prezidentka Zuzana Čaputová.

Sú medzi nimi šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling.

3 z nich boli nahradení odborníkmi, ktorí nie sú pridružení k žiadnej politickej strane.

Energetický expert Karel Hirman bude ministrom hospodárstva a kariérnym diplomatom, bývalý slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Kesár bude ministrom zahraničia a prezident Slovenskej advokátskej komory William Karas bude vymenovaný za ministra spravodlivosti.

Heger dočasne prevzal post ministra školstva.

„Kontinuita je zabezpečená,“ povedal Heger.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila hranice pre utečencov utekajúcich pred vojnou s Ruskom. Nepredpokladá sa, že by sa to zmenilo, ale bez väčšinovej podpory v parlamente môže byť pre vládu ťažké vykonávať svoju agendu.

Sloboda a jednota uviedla, že nechce zostať vo vláde pre nezhody s ministrom financií Igorom Matovičom, lídrom populistov, ktorého Ľudová strana vyhrala parlamentné voľby v roku 2020.

READ  Ruskí agenti pôsobili aj na Slovensku. Vylúčenie Moskvu sťaží

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovi v niekoľkých otázkach, vrátane toho, ako sa vysporiadať s infláciou vyvolanou vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu, alebo ako reagovať na pandémiu koronavírusu skôr.

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close