Hlavné správy

Slovensko môže prestať vyvážať elektrinu do EÚ bez ďalšej pomoci v nákladoch na energiu

30. septembra (TASR) – Slovensko by mohlo prerušiť dodávky elektriny do iných krajín Európskej únie, ak nedostane ďalšiu pomoc pri riešení rastúcich cien energií, varoval v piatok jeho premiér.

Ministri energetiky EÚ sa v piatok dohodli na balíku, ktorý zahŕňa daň z prebytočných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá v tomto alebo budúcom roku, ďalšiu daň z nadmerných príjmov nízko nákladových výrobcov elektriny z rastúcich cien elektriny a povinné zníženie spotreby elektriny o 5 %. počas špičkových cenových období.

Slovenský premiér Eduard Heger však povedal, že jeho krajina vyberie na nových daniach len asi 115 miliónov eur z odhadovaných 140 miliárd eur, čo je zlomok z 1,5 miliardy eur, ktoré by boli úmerné počtu obyvateľov 5,5 milióna.

Napriek dohode, že to bolo dobrovoľne na bilaterálnom základe, Heger sa sťažoval, že neexistuje dohoda o rozdelení príjmov z odvodov v celej EÚ.

Pre Slovensko je to problém, keďže jeho hlavný výrobca predával energiu na budúci rok za oveľa nižšie ceny, ako sú súčasné ceny, pričom slovenskí distribútori a odberatelia teraz musia nakupovať elektrinu za niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Hoci je Slovensko malým importérom elektriny, Heger poznamenal, že zahraničné spoločnosti nakúpili budúce kontrakty na dodávky za súčasné ceny, čiastočne vlastnené dominantným slovenským jadrovým a vodným závodom Slovenské elektrárne – za zlomok súčasných cien.

Slovensko podľa neho nezíska dostatočné príjmy zo schváleného balíka.

Jasne sme uviedli, že „ak chceme riešenie efektívne pre celú Európsku úniu, musí to byť celoeurópske zdanenie nerovnakých ziskov, ktoré sa budú prerozdeľovať jednotlivým členským štátom podľa úrovne spotreby“. povedal Heger.

Odvod pre obchodníkov s elektrinou a výrobcov elektriny je súčasťou balíka EÚ schváleného v návrhu Slovenska, ale zostáva len dobrovoľnou možnosťou.

READ  Kanada zdolala vo svetovom juniorskom hokeji Slovensko 3: 1

„Ak nám finančne nepomôžete, (ekonomický) kolaps nedopustíme, preto máme plán B, že elektrina vyrobená na Slovensku nepôjde do krajín, ktoré ju kúpili, ale dáme ju našim občanom. ., naše spoločnosti.“

V rámci schémy budú držitelia PPA odškodnení iba podľa ich pôvodných nákladov, povedal.

Ako alternatívu k presmerovaniu „solidárnych“ príjmov z daní v energetike inam by EÚ mohla uvoľniť nevyužité prostriedky z iných európskych projektov pre Slovensko, aby mu zabránila v jednostrannom konaní, povedal Heger.

Reportáž Jan Lopatka, Robert Muller a Jason Hovet; Strih: Jason Neely, Mark Potter a Paul Simao

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close