Hlavné správy

Slovensko môže zvážiť, že by Ukrajine dodalo stíhačky ruskej výroby

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Slovensko môže zvážiť darovanie stíhačiek MiG zo sovietskej éry Ukrajine, povedal v pondelok slovenský minister obrany.

Slovenský minister obrany Jaroslav Knot, stojaci po boku slovenského ministra obrany Bena Wallacea, povedal, že po tom, čo bude do konca augusta uzemnených 11 stíhačiek MiG-29 jeho krajiny, „môžeme diskutovať o budúcnosti“.

Slovensko už rokovalo so spojencami v NATO Českom a Poľskom o monitorovaní slovenského vzdušného priestoru od začiatku septembra.

„Zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie, momentálne neprebieha žiadna diskusia, sme otvorení diskusii neskôr,“ povedal Knott.

Británia v súčasnosti neuvažuje o poskytnutí stíhačiek Ukrajine, ale Wallace povedal, že Slovensko bude stíhačky využívať na obranu svojho vzdušného priestoru.

Od začiatku invázie 24. februára Ukrajina naliehala na svojich západných spojencov, aby jej poskytli bojové lietadlá, ktoré by spochybnili ruskú vzdušnú prevahu.

USA a ich spojenci sa však zdráhajú poskytnúť Ukrajine stíhačky, o ktoré žiada, v obave, že by to vyvolalo silnú reakciu Moskvy, ktorá varovala NATO, že poskytnutie bojových lietadiel Ukrajine by sa rovnalo vstupu do konfliktu.

Dodávanie bojových lietadiel Ukrajine by si vyžadovalo rozsiahle diskusie so spojencami o dôsledkoch takejto dodávky, povedal Knott.

„Ale politicky áno, môžem vám povedať, že existuje pozitívny prístup k pomoci Ukrajincom s Mi-29.“

Slovensko podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ktoré nahradia jeho MiG-29, no začiatok ich dodávok sa posunul o dva roky na rok 2024.

Slovensko dodáva Ukrajine ťažké zbrane od začiatku vojny. Jej dary zahŕňajú systém protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry, vojenské vrtuľníky a tisíce rakiet Grad s viacerými raketami. Slovensko predalo samohybné húfnice aj Ukrajine.

___

Sledujte spravodajstvo AP o bitke https://apnews.com/hub/russia-ukraine

READ  Organizátori Medzinárodného kongresu milosrdenstva sú optimistickí v tom, že počet prípadov COVID klesá

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close