Hlavné správy

Slovensko, najmä z Číny, zaznamenáva nárast dezinformačných kampaní – EURACTIV.com

Počet dezinformačných kampaní na Slovensku sa zrýchlil, píše vo výročnej správe za rok 2020 Informačná služba krajiny (SIS). Aktivita Číny a hercov pracujúcich v ich mene sa zvýšila.

„Aktéri konajúci na podporu Číny vynaložili viac energie na neutralizáciu negatívneho mediálneho pokrytia krajiny ohľadom vypuknutia epidémie Govt-19,“ uvádza sa v správe SIS.

Od vypuknutia epidémie sa títo aktéri zameriavali najmä na závažné epidemiologické opatrenia prijaté v Číne a „účinnosť“ rôznych druhov čínskej lekárskej pomoci. Správu dostali štáty, ktorých sa údajne dotkla nečinnosť európskych firiem.

Aktívna bola aj ruská kampaň. Proruskí aktivisti sa zamerali na „šírenie príbehov zameraných na polarizáciu slovenskej spoločnosti na základe politického konfliktu a konfliktu hodnôt“.

Dezinformácie a hoaxy podľa SIS zapĺňajú online priestor nepravdivými tvrdeniami a konšpiračnými teóriami o epidémii, doplnenými o tradičné dezinformačné titulky a ich agendu. „V dôsledku prijatia protiinfekčných opatrení sa zvýšila produkcia polarizačného obsahu, ktorého cieľom je predovšetkým podkopať dôveru v úrady a ich schopnosť vyrovnať sa s epidémiou,“ uvádza SIS.

SIS uzatvára, že cez slovenské organizácie a webové stránky sa často šírili dezinformácie. Pre epidémiu zasiahli viac ľudí ako po minulé roky.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Hlavné body WTCR: Dlho očakávaný Coronal končí víťazstvom nad trilerom # 13 Slovakia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close