Hlavné správy

Slovensko navrhuje výluku v čase zaznamenanej epidémie

Vedúci predstavitelia Slovenska navrhli celoštátnu odstávku, keď nemocnice v celej EÚ dosiahnu svoj limit pri rekordnom náraste infekcií koronavírusom.

„Je to nepopulárny krok, ale úplne nevyhnutný,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová po utorkovej návšteve významného zdravotníckeho zariadenia v hlavnom meste Bratislava.

Kapudová povedal, že to, čo videl v Univerzitnej nemocnici Bratislava, bolo „smutné a hrozné.“

„Odborníci majú jasno,“ povedal. „Potrebujeme kontrolovať pohyb ľudí, potrebujeme zámky… Bohužiaľ, toto je krok, ktorý sa dotýka všetkých.“

Slovensko v piatok hlásilo 9 171 nových prípadov nákazy, čím prekonalo doterajší rekord spred niekoľkých dní, 8 342.

Slovensko v pondelok uvalilo na neočkovaných nové obmedzenia a zakázalo im vstup do všetkých základných obchodov a nákupných centier. Nebudú sa môcť zúčastňovať žiadnych verejných podujatí alebo stretnutí a budú musieť byť dvakrát týždenne kontrolovaní, aby mohli ísť do práce.

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v pondelok vzrástol o 161 na 3 182, čo je nad hranicu 3 000 lôžok, ktorú považuje Ministerstvo zdravotníctva SR za dôležitú. Uvádza, že viac ako 82 % pacientov nebolo plne zaočkovaných.

Zaočkovanosť Slovenska je so 45,3 % jednou z najnižších v Európskej únii, hlboko pod priemerom 27 krajín, ktorý je 65,5 %.

READ  Nepořádok s vakcínami v EÚ: Bruselská očkovacia stratégia zlyháva. Slovensko teraz táborí Politika | Novinky

Celkovo 5,5 milióna ľudí zaregistrovalo 621 423 prípadov vírusu s 13 985 úmrtiami.

———

Sledujte všetky správy AP o infekcii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close