Hlavné správy

Slovensko neuznáva anexiu okupovaných častí Ukrajiny

Najvyšší ústavní činitelia Slovenska tvrdia, že územná celistvosť Ukrajiny by sa nemala spochybňovať.

Veľkosť písma:A|A+

Slovensko neuzná anexiu žiadnej časti Ukrajiny v súčasnosti okupovanej Ruskom. Najvyšší ústavní činitelia v Bratislave vydali spoločné vyhlásenie, ktoré plne podporuje Ukrajinu a jej územnú celistvosť.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok v Moskve oznámil anexiu štyroch oblastí: Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej.

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger v spoločnom vyhlásení vydanom pred ceremóniou v Moskve odsúdili pokus Ruska o anexiu ukrajinských území.

Úplné podrobnosti ich správy sú nasledovné:

„Dôrazne odsudzujeme pokus Ruskej federácie o ilegálnu anektáciu častí územia Ukrajiny. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne odobraté ruskou vojenskou okupáciou, ktorá hrubo porušila všetky základné princípy Charty OSN a medzinárodného práva. a materiálne škody .

„Výsledky falošných referend organizovaných Ruskou federáciou so zbraňou v ruke na okupovanom území nemajú platný právny účinok. Sú nezákonným pokusom zakryť akt agresie a nemožno ich akceptovať.“

„Moskva týmto spôsobom podkopáva snahy o dosiahnutie mieru, zámerne eskaluje situáciu a snaží sa ohrozovať a odrádzať medzinárodné spoločenstvo, a ak Slovensko prijme tieto opatrenia v spravodlivom boji Ukrajiny, budeme to poprieť. Základné princípy vychádzajúce z našich vlastných suverenitu a územnú celistvosť.

„Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý a suverénny štát a ako kandidáta na členstvo v Európskej únii zdôrazňujeme, že územná celistvosť v rámci medzinárodne uznaných hraníc by nemala byť spochybňovaná.“

READ  Spotnik v sa možno na Slovensku valil niekoľko týždňov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close