Hlavné správy

Slovensko od začiatku vojny zaregistrovalo viac ako 400-tisíc ukrajinských utečencov

Slovinské ministerstvo vnútra 20. mája oznámilo, že hranicu na vstupe do SR prekročilo 3266 osôb.

Vo vyhlásení zverejnenom 21. mája ministerstvo uviedlo, že medzi nimi bolo celkovo 737 mužov, 2 049 žien a 480 detí. Medzitým SchengenVisaInfo.com informoval, že 209 žiadateľov vyhľadalo dočasné ubytovanie.

Celkový počet obyvateľov Ukrajiny, ktorí od začiatku vojny vstúpili za hranice Slovenska, dosiahol 442 648. Počet utečencov, ktorí od 1. marca žiadajú na Slovensku o dočasný azyl, medzitým stúpol na 77 184.

Hranicu medzi Slovenskom a Ukrajinou prekročilo podľa ministerstva 20. mája na výstupe 3 828 ľudí.

Všetky operácie súvisiace s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, dvaja kňazi, 44 zahraničných vojakov a 20 zamestnancov imigračného úradu. Správa hovorí.

Medzitým bolo vypravených 12 autobusov, 184 naložených a 27 odvezených vlakom.

Minister vnútra SR Roman Mikulek v tejto súvislosti uviedol, že ministerstvo už vyplatilo samosprávam za utečencov 2,5 milióna eur. Výsledkom bolo, že 6 389 poskytovateľov bývania poskytlo ubytovanie 23 445 ľuďom.

V súčasnosti realizujeme prehľady samospráv za apríl, ktoré boli obce nútené predložiť do 16. mája. Obce dostanú peniaze od ministerstva do konca mája, resp. Tiež spomenul.

Od 15. mája sa Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaregistruje do databázy utečencov, aby začal s financovaním, ktoré sa začne 15. júna.

Zároveň môžu všetci, ktorí to potrebujú, požiadať o finančnú pomoc Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) v strediskách na prípravu veľkých kapacít a financovania.

Od ruskej okupácie Ukrajiny je slovenské ministerstvo vnútra pripravené pomáhať pri integrácii utečencov.

V deň ruskej okupácie Ukrajiny 24. februára žilo podľa ministerstva na Slovensku legálne asi 160-tisíc Ukrajincov. Ich počet sa však 20. mája rozšíril na viac ako 76-tisíc.

READ  World Juniors Make Up Start | Správy, šport, práca

Ministerstvo odhalilo, že v tomto čísle je len asi 10 percent dospelých mužov, t. j. väčšinu tvoria ženy a deti.

>> Chronológia ukrajinských utečencov prichádzajúcich do krajín EÚ uprostred ruskej invázie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close