Hlavné správy

Slovensko odovzdá Ukrajine 13 MiGov-29 po tom, čo Poľsko dodá štyri

VARŠAVA, Poľsko a Washington – Slovenský premiér Eduard Heger oznámil v rámci bratislavskej podpory boja krajiny proti ruskej agresii na Ukrajinu mimokomisnú dodávku 13 bojových lietadiel Mikojan MiG-29.

„Sľuby sa musia dodržiavať,“ uviedol Heger v piatok na Twitteri s tým, že vojenská pomoc Slovenska bola navrhnutá tak, aby pomohla Ukrajine brániť samu seba a „celej Európe proti Rusku“.

Najnovší krok prichádza deň po tom, čo poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho krajina dodá prvé štyri lietadlá MiG-29 na Ukrajinu v najbližších dňoch, pričom ďalšie lietadlá budú dodané v budúcnosti.

Podľa údajov Ministerstva obrany SR si Slovensko po rozpade Československa ponechalo 24 jednomiestnych a dvojmiestnych stíhačiek sovietskej výroby. Z toho zvyšných 11 prevádzkyschopných lietadiel bolo vyradených z prevádzky vlani v auguste.

V komentári k oznámeniu slovenského premiéra minister obrany Jaroslav Nag v piatok na Facebooku uviedol: „Slovensko daruje vyradené, nepoužívané a nefunkčné MiGy-29.“ „Na Ukrajine je závod, kde sa dajú obsluhovať, a má vyškolených pilotov,“ povedal.

Okrem bojových lietadiel Slovensko dodá Ukrajine aj komponenty svojich systémov protivzdušnej obrany 2K12 KUB sovietskej výroby, informovala miestna tlačová agentúra TASR. Naď začiatkom tohto týždňa uviedol, že krajina dúfa, že výmenou za darované vybavenie dostane zbrane a vojenské vybavenie v hodnote približne 200 miliónov eur (213 miliónov dolárov) od Spojených štátov a približne 200 miliónov eur od Spojených štátov.

Poľský prezident uviedol, že letectvo jeho krajiny daruje časť zo 48 ľahkých útočných lietadiel FA-50, ktoré si v septembri 2022 objednalo poľské ministerstvo národnej obrany z Južnej Kórey. Má byť dodaných prvých 12 FA-50. Tento rok má byť zvyšných 36 lietadiel splatných v rokoch 2025 až 2028.

Slovensko medzitým čaká na nákup 14 stíhačiek F-16 Block 70/72 zakúpených z USA na ochranu neba v krajine. Očakáva sa, že dodávky začnú v roku 2024.

READ  King of Kings: World Series 2021 Live Stream na Slovensku: Sledujte online, TV kanál, Otváracia doba

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v piatok novinárom povedal, že tieto dva východoeurópske národy nie sú pripravené nasledovať príklad Washingtonu tým, že poskytnú prísľuby stíhačiek F-16.

„Vieme, že toto je niečo, čo slovenská vláda zvažuje, a nie je prekvapením, že sa vydali týmto smerom,“ povedal Kirby. „Nie, nemá to žiadny vplyv na naše vlastné suverénne rozhodovanie, pokiaľ ide o F-16.“

Argumentom USA je, že ukrajinská armáda používa MiGy ruskej výroby a dokáže ich rýchlo absorbovať, ale nie F-16 vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin.

„Vyhovujú im tieto stíhačky. Vedia s nimi lietať, vedia ich udržiavať; vedia, ako ich ovládať a ako ich používať v situácii na bojisku,“ povedal Kirby a dodal, že MiGy „pridávajú k stíhacích spôsobilostí, ktorými ukrajinské letectvo disponuje“.

Kirby nazval Slovensko „skvelým podporovateľom“ snáh pomôcť Ukrajine, pričom Spojené štáty od invázie prisľúbili viac ako 30 miliárd dolárov na vojenskú pomoc.

Jaroslaw Adamowski je poľský korešpondent pre Defense News.

Joe Gould, hlavný korešpondent Pentagonu pre spravodajstvo o obrane, pokrýva priesečník národnej bezpečnostnej politiky, politiky a obranného priemyslu. Predtým pracoval ako reportér kongresu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close