Hlavné správy

Slovensko odškodní rómske obete policajnej brutality po deviatich rokoch súdneho konania

Slovensko poskytuje odškodné 110 000 eur ôsmim obetiam útoku na rumunskú komunitu z roku 2013 v Moldavsku nad Bodovo; Platba pochádzala z vyrovnania dohodnutého medzi ôsmimi sťažovateľmi a slovenskou vládou. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vo Francúzsku. Rozhodnutie prichádza viac ako rok a pol po tom, čo na súde v Štrasburgu uspeli ďalšie dva prípady žiadajúce náhradu škody za rovnakú raziu.

V predchádzajúcich prípadoch ESĽP zistil, že práva sťažovateľov boli porušené a priznal im 20 000 EUR a 6 500 EUR ako náhradu trov konania. Slovenská vláda akceptovala prípady sťažovateľov. Podobnosť týchto dvoch prípadov, ale aj pokiaľ ide o rozhodnutia Európskeho súdneho dvora vyjadrené v rozsudku zo septembra 2020, zistila, že boli porušené práva sťažovateľov.

„Sme radi, že obete razie sa konečne dočkali spravodlivosti a vítame prístup ministerstva spravodlivosti,“ odpovedal právny zástupca. Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), Michal Zálešák, ktorý na prípade pracoval počas konania ESĽP. „Žiaľ, trvalo to deväť rokov a domáce orgány aj súdy podnikli mnohé kroky pre spravodlivosť,“ povedal s tým, že počas týchto deviatich rokov boli sťažovatelia ďalej trestaní orgánmi činnými v trestnom konaní. Domáhať sa ich práv a sťažovať sa na brutálny zásah polície proti nim.

Ministerstvo vnútra SR nezistilo žiadne pochybenia policajtov a Ústavný súd SR sťažnosť na raziu zamietol. Okrem toho, šiestich rumunských sťažovateľov, ktorí tvrdili, že ich polícia počas razie napadla, polícia obvinila z krivej výpovede a niektorých usvedčila a odsúdila.

Rozhodnutia slovenského súdu neboli zrušené, kým argumenty rumunských sťažovateľov nepotvrdil štrasburský súd. Kabinet slovenského premiéra Eduarda Hegera sa minulý rok za raziu ospravedlnil a niekoľko miestnych Rumunov bolo stíhaných za krivú výpoveď a neskôr oslobodení.

Slovenská vláda zdôraznila, že jej ospravedlnenie bolo „nielen humanitárnym gestom obetiam, ale aj záväzkom zabrániť podobným zlyhaniam v budúcnosti“. Teraz dohodnuté urovnanie podľa ERRC nikdy plne nenahradí to, ako sa polícia správala pri raziách v Moldave nad Bodvau a šikanovanie obetí zo strany orgánov činných v trestnom konaní a súdov, hoci organizácia tvrdila, že áno. Oceňujem nedávne úsilie a ochotu úradov zabrániť podobným prípadom v budúcnosti.

READ  Poliak David Tomala získal konečné olympijské zlato na 50 km

Brutálny policajný zásah v júni 2013 v Moldave nad Podvou vzbudil pozornosť nielen rumunských obetí, ale aj mimovládnych organizácií. Podľa aktivistov občianskej spoločnosti bolo do zásahu proti prisťahovalectvu Rómov zapojených niekoľko desiatok policajtov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close