Slovensko ohromilo márnotratné Belgicko, keď VAR dvakrát poprel Lukakua

FRANKFURT: Ivan Schranz strelil najrýchlejší gól Slovenska vo veľkom zápase, ktorým v pondelok na ME porazilo premárnené Belgicko 1:0, čím spôsobil prvý šok z kontinentálneho finále v Nemecku.

Bola to prvá prehra Belgicka v 16 zápasoch pod vedením trénera Domenica Tedesca a spätná väzba na majstrovstvá sveta 2022, kde všetko, čo sa pokazilo v stretnutí v skupine E, si človek spôsobil sám.

Od úvodu Romelua Lukakua mali dva neuznané góly, prvý pre ofsajd a druhý pre hádzanú v nadstavenom čase, ktorý bol pre urasteného útočníka veľmi frustrujúci, v ktorom premárnil množstvo jasných šancí.

„Je to škoda. Prvých 20 minút sme boli dobrí a urobili sme takú chybu, za ktorú sme potrestaní,“ povedal kapitán Belgicka Kevin De Bruyne.

„V druhom polčase to už bolo lepšie, nabrali sme tempo. Zaslúžili sme si vyhrať, ale nedali sme gól, to je cesta. Okrem niekoľkých ďalších šancí sme toho veľa nedali. Zopár sme napravili veci do polčasu Potom sme hrali dobre, pretože sme nehrali zle, určite sme si vytvorili šance,“ povedal.

Slovensko v pondelok v Mníchove zdolalo Ukrajinu 3:0, čím sa v tabuľke bodov posunulo na úroveň Rumunska. Budúcu sobotu sa Belgicko stretne s Rumunskom v Kolíne nad Rýnom.

Pred zápasom sa hovorilo o tom, že toto bude nové Belgicko, ktoré zhodí štítok Zlatej generácie a naplní ju mladými talentami, no rovnaké problémy pretrvávajú.

Tedescovo mužstvo dominovalo v 90. minúte, ale VAR a obrana Slovenska ich zmarili, keď zaznamenali lekársky kontakt.

Belgicku chýbala preferovaná stredová obranná dvojica Jan Vertonghen a Arthur Thiet a ľavý krídelník Jeremy Doku hral v prvom polčase napravo a Yannick Carrasco ako ľavý obranca, tímu chýbala rovnováha.

READ  Heather Watson a Harriet Dart vedú Veľkú Britániu vo Fed Cupe proti Slovensku | Tenisové novinky

Práve táto neistota umožnila slovenskému otváračovi odhlavičkovať do vlastnej šestnástky nedobrú loptu Doku, zachrániť tak snahu Juraja Kuku a Schranz svojim rekordným gólom z tesného uhla prekonal brankára Belgicka Koena Casteelsa. Šesť minút a päť sekúnd.

Belgicko si bude myslieť, že malo viesť už 1:0, keďže Lukakua prekonal slovenský brankár Martin Dúbravka z tesnej blízkosti po Tokuovom hypnotizujúcom teči z vlastnej polovice.

Bola to prvá z troch veľkých šancí v polčase pre Lukakua, ktorý pod Tedescom strelil 17 gólov v 11 zápasoch.

Šance malo aj Slovensko. Kastílčania museli predviesť výborný zákrok z voleja Lukasa Haraslina, kým predviedli skvelú defenzívnu disciplínu a Slováci oslavovali každý zákrok, ako keby to bol gól.

Belgicko sa opäť priblížilo a gólová šarvátka sa skončila, keď striedajúci Johan Bakayoko strelil niečo, čo vyzeralo ako istý cieľ, ibaže obranca Slovenska David Hanko upratal loptu z čiary.

Lois Opanda si spracoval loptu po svojej vytrvalosti na ľavom krídle a poslal loptu do siete Lukaku.

„Je to obrovský úspech,“ povedal Dúbravka. „Tvrdo sme pracovali a bojovali až do konca, v takýchto zápasoch musíte mať aj trochu šťastia a my sme mali.“