Slovensko ohromilo Spojené štáty gólom z poslednej minúty v olympijskom hokeji

Uverejnené dňa: Zmenené:

Peking (AFP) – Slovensko ohromilo Spojené štáty umierajúcim gólom v poslednej minúte pravidla, predtým ako zvíťazilo 3:2 v rozstrele a vyradilo Američanov v stredajšom štvrťfinále olympijských hier v ľadovom hokeji v Pekingu.

Keď mali Spojené štáty 44 sekúnd na to, aby poslali Slovensko domov, kapitán Marek Hirvik skóroval a poslal zápas do predĺženia.

Slovensko strelilo jediný gól v poslednom penaltovom rozstrele.

Kapitán USA Andy Miel strelil posledný gól, no jeho pokus zblokoval hráč slovenského webu Patrick Riber.

Slovenský veľký 17-ročný Juraj Slafkovský, ktorý sa ukázal ako jedna z hviezd turnaja, otvoril skóre v polovici prvého polčasu a dal mu päť gólov, aby viedol všetkých hráčov Pekingu.

Spojené štáty americké sa v druhom polčase ujali vedenia a udržali sa až do neskorého Hiruvikovho gólu.

Národná hokejová liga, svetová premier profesionálna liga, prišla o svoju najlepšiu súťaž na olympijských hrách, poháňaná nákazlivým rozhodnutím nenechať svoje superhviezdy mimo Pekingu.

Absencia NHL oslabila najmä USA a Kanadu, čo nútilo spájať starších hráčov a mladých ľudí zo vstupov do NHL.

Spojené štáty – juniorský tím Pekingu – však v skupinovej fáze pre svoju rýchlosť na snehu vyšli 3:0, no v zlom zápase proti oportunistickým Slovákom mali plné ruky práce.

V ostatných štvrťfinále sa v stredu stretnú obhajcovia titulu Rusko s Dánskom, Fínsko so Švajčiarskom a Kanada so Švédskom.