Zábava

Slovensko plánuje Ukrajine darovať stíhačky MiG zo sovietskej éry

Bratislava (Slovensko): Slovenský minister obrany v pondelok povedal, že krajina môže počas prebiehajúcej vojny zvážiť darovanie stíhačiek MiG zo sovietskej éry Ukrajine.

Po uzemnení 11 slovenských stíhačiek MiG-29 do konca augusta slovenský minister obrany Jaroslav Knott povedal, že o budúcnosti by sa dalo diskutovať a stál po boku svojho britského kolegu Bena Wallacea.

Slovensko už rokovalo so spojencami v NATO Českom a Poľskom o monitorovaní slovenského vzdušného priestoru od začiatku septembra. Zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie, momentálne neprebieha žiadna diskusia a sme pripravení diskutovať neskôr,“ povedal Knott.

Británia v súčasnosti neuvažuje o poskytnutí stíhačiek Ukrajine, ale Wallace povedal, že Slovensko bude stíhačky využívať na obranu svojho vzdušného priestoru. Od začiatku invázie 24. februára Ukrajina naliehala na svojich západných spojencov, aby jej poskytli bojové lietadlá, ktoré by spochybnili ruskú vzdušnú prevahu.

USA a ich spojenci sa však zdráhajú poskytnúť Ukrajine stíhačky, o ktoré žiada, v obave, že by to vyvolalo silnú reakciu Moskvy, ktorá varovala NATO, že poskytnutie bojových lietadiel Ukrajine by sa rovnalo vstupu do konfliktu.

Dodávanie bojových lietadiel Ukrajine by si vyžadovalo rozsiahle diskusie so spojencami o dôsledkoch takejto dodávky, povedal Knott. Ale politicky áno, môžem povedať, že Ukrajinci majú pozitívny vzťah k pomoci Mi-29.“

Slovensko podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ktoré nahradia jeho MiG-29, no začiatok ich dodávok sa posunul o dva roky na rok 2024.

Slovensko dodáva Ukrajine ťažké zbrane od začiatku vojny. Jej dary zahŕňajú systém protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry, vojenské vrtuľníky a tisíce rakiet Krat s viacerými raketami. Slovensko predalo samohybné húfnice aj Ukrajine.

(Vyhlásenie: Tento príbeh bol automaticky vygenerovaný zo syndikovaného informačného kanála; iba obrázok a názov mohol byť prepracovaný webom www.republicworld.com)

READ  Slovenská pretekárka Shiffrinovej má s olympiádou veľké plány

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close