Hlavné správy

Slovensko: Počet turistov v horách prudko stúpa

Ministerstvo vnútra SR oznámilo, že tohtoročná horská služba predstavuje nárast počtu turistov v slovenských horách oproti minuloročným číslam.

Vo vyhlásení z 3. augusta ministerstvo zdôraznilo, že leto je v plnom kvete a tímy horských záchranárov denne vykonávajú viacero zásahov a záchranných operácií, uvádza SchengenVisaInfo.com.

Šírenie koronavírusu viedlo Slovensko k zavedeniu obmedzení vstupu a preventívnych opatrení s cieľom zabrániť šíreniu vírusu a chrániť životy občanov, čo viedlo k zníženiu počtu zahraničných návštevníkov.

Aktuálne však Slovensko, podobne ako väčšina krajín EÚ, zrušilo všetky obmedzenia uvalené v dôsledku koronavírusu; Preto teraz víta veľké množstvo medzinárodných návštevníkov.

„Po obmedzeniach súvisiacich s pandémiou COVID-19 môžu návrat do slovenských hôr pocítiť aj zahraniční návštevníci. Horskí záchranári sú teda v pohotovosti. Jedným z najnáročnejších zásahov sú zásahy vykonávané v noci v exponovanom horolezeckom teréne. Upozornil na to minister vnútra SR Roman Mikulek.

Napriek zvyšujúcemu sa počtu turistov v kopcoch bolo hlásených aj veľa incidentov súvisiacich s turistikou v kopcoch.

Ministerstvo 16. júna tvrdilo, že došlo k prípadu, keď sa dvaja poľskí horolezci zamotali do lana na juhozápadnej stene Jastrapa Vesa. Hneď na to zasahovala horská záchranná služba HZS, čo skomplikovalo nepriaznivé búrkové počasie a tma – v takýchto podmienkach dochádza k rýchlemu podchladeniu.

Navyše, o tri dni neskôr sa HSZ zapojilo do rovnakého nového scenára, kontaktovalo dvoch poľských horolezcov s rovnakým problémom, ktorí sa zamotali do lana na postupovej ceste.

„Počas júlových búrok, nebezpečných najmä v horskom prostredí, uviazlo na vrchole doliny Čuka Belá osem turistov, medzi nimi aj deti vo veku 6-12 rokov. V ten istý deň záchranári zasahovali aj v oblasti Mesovských vodopádov, kde pomohli len 3-ročnému českému chlapcovi a jeho rodičom. Správa hovorí.

Riaditeľ horskej služby HSZ povedal: Doliny Slovenského raja sú ťažko priechodné aj na zjazdnom teréne, skaly a technické zariadenia ako rebríky a vleky nie sú mokré a šmykľavé. Turisti s malými deťmi by preto podľa neho mali zvážiť prechod kaňonmi a rozhodnúť sa pre menej náročnú technicko-fyzickú trasu.

READ  Prezidentské voľby budú mať nepochybne vplyv na vzťahy USA s EÚ, tvrdí bývalý veľvyslanec

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close