Ekonomika

Slovensko podpísalo dohodu s USA o sieťach 5G. Dostanú tu čínske technológie stopku?

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok podpísal s miestnym ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom vyhlásenie o bezpečnosti sietí 5G v USA. Podľa dohody chce Slovensko s týmto zahraničným partnerom spolupracovať na vybudovaní bezpečnej infraštruktúry pre 5G. Aká je však druhá strana mince a prečo môže toto vyhlásenie ohlasovať koniec čínskej technológie aj u nás?

V skorých ranných hodinách informoval Ivan Korčok o stretnutí s Mikeom Pompeom počas jeho služobnej cesty v Spojených štátoch, ktorú navštívil len na podpis uvedeného vyhlásenia. Bola pripravená deklarácia Slovenskej republiky a USA o bezpečnosti sietí 5G a vláda ju vzala na vedomie 14. októbra. Samotné vyhlásenie bolo podpísané včera 22. októbra.

Deklaráciu podpísali okrem Slovenska aj ďalšie európske krajiny vrátane Českej republiky, Poľska, Rumunska, Slovinska, Estónska, Litvy a Lotyšska. Cieľom tejto dohody je zabezpečiť bezpečnú sieť 5G, ktorá pre krajiny predstavuje nielen technický, ale aj ekonomický rozvoj.

„Toto vyhlásenie som podpísal v mene vlády Slovenskej republiky na prvom mieste kvôli vlastnej bezpečnosti. Je to naše rozhodnutie, pretože si uvedomujeme, že bezpečnosť kritickej infraštruktúry je kľúčovým predpokladom na to, aby sme mohli mať kontrolu nad našou vlastnými rukami.

Zároveň si musíme uvedomiť, že USA musia medzi spojencami zaručujúcimi našu obranu hrať kľúčovú úlohu a bezpečnosť 5G je okrem iného základným predpokladom výmeny informácií. „ podľa správy TASR informoval šéf slovenskej diplomacie.

Aj po podpísaní deklarácie si však Slovensko v tomto smere zachováva suverenitu, zaviazalo sa však dodržiavať bezpečnostné pravidlá 5G.

Celé znenie už podpísaného vyhlásenia nájdete v dokumente nižšie:

Spoločné vyhlásenie Slovenskej republiky a USA k bezpečnosti sietí 5G od Matúš Mitro na Scribd

Zároveň sa však bude pridržiavať vydaného „5G toolboxu“ z dielne EÚ, ktorý sa venuje aj bezpečnosti 5G sietí. Súbor pravidiel Únie zdôrazňuje najmä pravidlá bezpečnosti, koordinácie v oblasti normalizácie a certifikácie na európskej úrovni, ochranu európskeho dodávateľského reťazca pre 5G, obchod, hospodársku súťaž, verejné obstarávanie a financovanie výstavby sietí 5G.

READ  Päť členov EÚ neuznáva, prečo sa kosovská politika nazýva anglická

Konkrétna implementácia jednotlivých pravidiel aj v rámci deklarácie s USA však jasne nezmieňuje riziká a hrozby, ktorým by sa mali zúčastnené krajiny pri rozvoji infraštruktúry vyhnúť. Nehovorí výslovne o Huawei ako o hrozbe, ale každý súdny človek si môže z konania USA vyvodiť vlastný záver.

Nová generácia mobilných sietí predstavuje veľký krok vpred, a preto je potrebné zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti infraštruktúry a eliminovať riziká bezpečnostných hrozieb, kybernetických útokov alebo špionáže. Stretávame sa tu však s mnohými nejasnosťami, ktoré sa dajú vysvetliť niekoľkými spôsobmi.

Boj proti čínskym technológiám sa prenáša aj na Slovensko

Jedným z nich je znenie vyhlásenia o sieťach 5G a samotný súbor nástrojov 5G. O stanovených hodnotách a normách rozhodli krajiny, ktoré podpísali vyhlásenie a implementujú súbor nástrojov 5G z dielne EÚ s cieľom zaistiť bezpečnosť, ktorá je v tejto novej komunikačnej technológii prvoradá. Samotný výber dodávateľov zostáva na uvážení prevádzkovateľov sietí, ak splnia stanovené podmienky.

„Výber dodávateľov 5G technológií je v rukách jednotlivých prevádzkovateľov sietí. Musia však splniť podmienky sektorovej vyhlášky, ktorá bude obsahovať opatrenia na zabezpečenie nákupu, implementácie a prevádzky 5G sietí.“

Slovensko a väčšina členských štátov EÚ implementuje takzvaný 5G Toolbox, ktorý obsahuje strategické a technické opatrenia pre prevádzku sietí piatej generácie, “ informoval FonTech.sk vo svojom vyjadrení por. Mgr. Peter Habara z NBÚ.

Podľa toho, čo sa stalo za posledné mesiace, je však možné interpretovať to inak. Prijatím a podpísaním vyhlásenia s USA sa Slovensko zaviazalo aj k spolupráci pri budovaní bezpečnej 5G siete. Slovo „bezpečnosť“ v tomto zohráva veľkú úlohu.

Boli to Spojené štáty, ktoré vstúpili do boja proti čínskym technológiám, najmä 5G technológiám od spoločností Huawei a ZTE, ktoré označili za bezpečnostné riziko a spyware.

USA chcú „čistú sieť“

Kroky USA mali obrovský vplyv na fungovanie a rozvoj týchto gigantov, pretože ich technológie boli „krajinami“ v Európe z „bezpečnostných“ dôvodov odmietnuté. Tlak USA na spojencov je v tomto smere skutočne veľký.

READ  Obchodné rezervy Slovenska sa v marci zmenia na prebytkové

Len pripomeňme, že USA tento rok prišli s programom „Clean Network“, ktorý má zaistiť bezpečnosť sietí mobilných operátorov, virtuálnych obchodov s aplikáciami, samotných aplikácií, cloudu, internetového pripojenia a už spomínaného 5G sietí. Práve tento program mal vplyv aj na ďalší rozvoj diplomacie a politických vzťahov so spojencami v Európe.

„Náš vzťah prechádza vážnou skúškou, nesmieme sa dištancovať napriek tomu, že máme rozdielne názory na niekoľko otázok. Je potrebné mať na pamäti, že na svete neexistuje jediný problém alebo konflikt, ktorý by neovplyvňoval EÚ a USA spolu. Preto musíme viac komunikovať a usilovať sa o spoločné riešenia.

Iba tak sa vysporiadame s dramaticky sa meniacim medzinárodným prostredím a udržíme pozíciu Západu na globálnej scéne vo vzťahu k tým, ktorí ho chcú zásadne obrátiť vo svoj prospech. To je podstata toho, prečo USA a EÚ dnes potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. „ dodal podľa TASR Ivan Korčok.

USA zároveň otvorene hovorili o nebezpečenstvách, nespoľahlivosti a prepojení čínskych technologických gigantov s čínskou vládou. „Nemôžeme dôverovať spoločnosti Huawei, že hovorí pravdu a chráni záujmy ostatných, a nemali by sme jej dôverovať ani v prípade zásadného zabezpečenia siete 5G,„Píše sa to na vláde web USA. Je to iba jeden z jasných znakov boja USA proti čínskym technologickým spoločnostiam.

Slovensko podpisom vyššie uvedeného vyhlásenia o bezpečnosti 5G podľa riaditeľa Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Mateja Šimalčíka uznáva riziká čínskych dodávateľov technológií pre 5G, aj keď je vyhlásenie právne nezáväzné.

Stále je však nepriamo namierený proti gigantom ako Huawei a ZTE. Len pripomenieme, že k nečakanému rozporu došlo aj po vyhlásení prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ktorá chcela konferenciu Globsec bojkotovať kvôli účasti spoločnosti Huawei.

Ďalšie dôležité články na túto tému:

READ  Taiwanský zákonodarný zbor Predseda litovského parlamentu pozýva politikov na návštevu Správy z Taiwanu
Dostane Huawei a ZTE stopku na Slovensku?

Udalosti na Slovensku v poslednej dobe tiež naznačujú, že čínske technológie môžu u nás sčervenať. Aj keď doteraz konkrétne spoločnosti nikdy neboli spomenuté v oficiálnych zdrojoch NBU, SIS alebo iných, je dobre známe, že Huawei a ZTE sú tiež medzi čínskymi dodávateľmi pre 5G. Práve ďalší vývoj v tejto oblasti im môže najviac ublížiť.

„Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT dlhodobo neodporúča využívať čínske technológie a služby. V podobnom duchu sa niesli aj výročné správy Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS).“

V aktuálnom návrhu novely zákona o kybernetickej bezpečnosti úrad navrhuje možnosť zakázať alebo obmedziť prevádzkovateľom základných služieb používanie konkrétneho produktu, procesu alebo služby, ak je to potrebné na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti. „ dodal vo vyhlásení pre FonTech.sk hovorca NBÚ.

SIS (Slovenská informačná služba) taktiež vydala výročnú správu o činnosti zahraničných ruských a čínskych subjektov s tým, že čínske aktivity na Slovensku boli zamerané hlavne na oblasti IT a nadväzovanie vzťahov na vysokých miestach.

Podľa SIS tieto aktivity zaznamenali zástupcovia nemenovanej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorí nadviazali vzťahy na viacerých ministerstvách. Prečítajte si viac podrobností v samostatnom článku.

Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských služieb bolo zaznamenané najmä v súvislosti so zástupcami významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorej záujem o Slovenskú republiku sa sústreďuje na niekoľko tematických okruhov. „

Na tvorbe a následnom rozvoji vzťahov predmetnej telekomunikačnej spoločnosti sa v hodnotenom období podieľali zamestnanci viacerých ministerstiev,„V správe SIS sa uvádza.

Budúcnosť čínskych gigantov je pre Slovensko príliš neistá

Slovensko preto patrí medzi krajiny, ktoré uzavreli s USA dohodu, že sa budú podieľať na rozvoji bezpečných sietí 5G alebo transparentnom výbere overených dodávateľov.

Napriek tomu, že zatiaľ neboli jasne pomenované žiadne spoločnosti, ani ich mená neboli vynechané, je možné vidieť smer vývoja 5G v našej krajine a pravdepodobne (nepotvrdené) môže naša krajina odmietnuť spoločnosti Huawei a ZTE alebo iné čínske spoločnosti ako dodávateľov technológií v budúcnosť. považovať ich, rovnako ako mnoho iných, za bezpečnostnú hrozbu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close