Ekonomika

Slovensko podporuje ambície Ukrajiny v EÚ bez skratiek – EURACTIV.com

Slovenský premiér Edward Heger uviedol, že podporuje snahy Ukrajiny stať sa členom Európskej únie, po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholesom v Berlíne by však podľa neho nemali existovať „žiadne skratky“.

Hecker sa so Schlzom stretol v pondelok (13.6.) v Berlíne na prvej bilaterálnej návšteve slovenského premiéra v Berlíne po štyroch rokoch. Premiér okrem integrácie Ukrajiny do EÚ hovoril aj o energetickej a bezpečnostnej spolupráci.

V energetike Heger pre Sholesa povedal, že ak by bol dovoz plynu náhle zastavený, Slovensko by sa muselo „postarať o to, aby jeho partneri pomohli, ak by bol dovoz plynu náhle zastavený“. Slovensko má záujem o kapacity LNG terminálu, ktorý Nemecko plánuje postaviť.

Hecker povedal, že Nemecko je už dlho kľúčovým partnerom v ekonomike a politike a nedávno sa stalo bezpečnostným partnerom.

Nemecko spolu s Holandskom poslalo na Slovensko v apríli systém protivzdušnej obrany, čím umožnilo Slovensku poslať svoj starý systém protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu. Heger požiadal Scholesa, aby umožnil Ukrajinskej vlasteneckej organizácii zostať „až do potreby“, na čo Scholes odpovedal, že Nemecko zvažuje poskytnutie vlasteneckej organizácie Slovensku ako dlhodobú pomoc.

Scholes počas svojej návštevy povedal: „Nemecko chce brániť NATO, a preto sa snažíme zostať vo východnej časti NATO.“ Dodal, že Nemecko „v prípade potreby ochráni každý centimeter územia NATO“.

Český premiér hovoril aj o viacerých prevodných dohodách, ako napríklad o dohodách uzavretých pre vlasteneckú organizáciu vnútenú Ukrajine.

„Rokujeme o dohode s Nemeckom, že nám bude dodávať obrnené vozidlá a potom dodáme našu techniku ​​na Ukrajinu,“ vysvetlil Heger.

READ  Katar vynakladá viac ako 162 miliónov dolárov na švajčiarsku bezpečnosť, aby zabezpečil Svetový pohár - Dauha News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close