Technológie

Slovensko, Poľsko, Taliansko pomáhajú Česku bojovať s lesnými požiarmi

Praha, 27. júla Slovensko, Poľsko a Taliansko ponúkli vyslanie hasičských lietadiel do Českej republiky, aby pomohli zvládnuť rozsiahly lesný požiar v národnom parku.

S požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko pri meste Hrensko momentálne bojuje 410 hasičov z 83 jednotiek, informoval v utorok Hasičský záchranný zbor (HZS ČR). Na mieste asistujú aj štyri vrtuľníky a dve lietadlá.

„V rámci mechanizmu civilnej ochrany EÚ sme požiadali o tri kanadské lietadlá a dva vrtuľníky na zvládnutie lesného požiaru v Hrensku. Poľsko poskytlo jeden vrtuľník,“ uviedli na Twitteri hasičské záchranné služby, pričom reagovali aj Slovensko a Taliansko. našu žiadosť o leteckú pomoc pri hasení požiarov.“

Lesný požiar, ktorý vypukol v nedeľu, sa v dôsledku veterného počasia začal šíriť v pondelok a prekročil už aj hranice krajiny s Nemeckom. Podľa správ miestnych médií to zatiaľ zasiahlo takmer 30 hektárov parku.

Miestni obyvatelia a turisti boli evakuovaní. Tlačová agentúra Xinhua uviedla, že nedošlo k žiadnym obetiam.

Český premiér Petr Fiala, ktorý park v utorok navštívil, povedal: „Ohne horia v ťažko dostupnom teréne a použitie leteckej techniky je veľmi efektívne.“

„Obrátili sme sa teda na ďalšie krajiny so žiadosťami o hasičské vrtuľníky a lietadlá na zvládnutie požiarov. Ďakujeme Slovensku, Poľsku a Taliansku, ktoré už prisľúbili pomoc,“ napísal na Twitteri.

Generálny riaditeľ HZS ČR Vladimír Vlček pre ČTK povedal, že kedy požiar skončí, nie je možné predpovedať, závisí to od počasia, najmä od sily a smeru vetra.

„Úplné uhasenie požiaru môže trvať niekoľko dní,“ dodal.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Tento príspevok bol automaticky publikovaný z informačného kanála agentúry bez akýchkoľvek zmien v texte a nebol skontrolovaný editorom.

Otvoriť v aplikácii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close