Hlavné správy

Slovensko pomaly napreduje v boji proti korupcii

Osobe, ktorá sa kedysi na Slovensku podieľala na korupcii, hrozí po dokázaní viny za korupciu až osem rokov väzenia.

Minulý týždeň Najvyšší súd SR potvrdil odsúdenie bývalého šéfa elitnej prokuratúry Dušana Kováčiča za prijatie úplatku za oslobodenie vodcu zločineckej skupiny z väzenia a za únik dôverných informácií z advokátskej kancelárie.

Kovačičovi súd znížil trest zo 14 rokov na osem rokov a oslobodil ho spod obžaloby z napomáhania zločineckej skupine, čím zrušil rozsudky, ktoré vlani vyniesol nižší súd.

Napriek tomu to vedci nazvali „zázrak“. „Takýto vysoký verejný činiteľ ešte nikdy nebol poslaný do väzenia z organizácie zodpovednej za vyšetrovanie a stíhanie trestnej činnosti,“ povedala vedúca výskumníčka Katarína Klingová. GLOBSEC je Policy group so sídlom v Bratislave.

Dodal, že táto veta je dôležitým krokom k „upratovaniu domu“: súčasná kampaň slovenskej vlády za ukončenie korupcie, zabavovania štátu a nerovnosti pred zákonom.

Od roku 2020 slovenské úrady postavili pred súd desiatky vysokých úradníkov vrátane bývalého generálneho prokurátora a bývalých šéfov polície a daňovej správy.

Slovensko bojovalo s korupciou po páde komunizmu v roku 1989 a o štyri roky neskôr sa odtrhlo od Československa. Do roku 2018 to bola jedna z najskorumpovanejších krajín v Európskej únii.

Vtedajší prezident krajiny Andrzej Kiska označil Slovensko za „mafiánsky štát“.

V tom istom roku problém prepukol do povedomia verejnosti po tom, čo bol mimo ich domu zavraždený mladý spravodajský novinár John Cusiak a jeho finančník. Kuziak vyšetruje prepojenia medzi organizovaným zločinom a politickou elitou.

Mnohým to pripomína atentát na policajta Roberta Remiáša z roku 1996, o ktorom sa mnohí domnievajú, že ho na objednávku vtedajšieho premiéra Vladimíra Messiera vykonala slovenská mafia. Vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová za Mečiara označila Slovensko za „čiernu dieru na mape Európy“.

READ  Sparta Slovenská imigrantská pomoc GoFundMe pre ukrajinských utečencov

Celoštátne protesty po atentáte na Guziaka zvrhli vládu Roberta Figa, lídra dominantnej strany Sociálna demokracia (Směr-SD).

Po ďalšom vyšetrovaní prokurátori obvinili prezidentku Marion Kočnerovú z prípravy atentátu na Allenu Tsuzovú, spojenkyňu Guziaka. Za účasť bolo stíhaných niekoľko osôb, z ktorých väčšina súhlasila.

V roku 2020 bol Kozner odsúdený na 19 rokov väzenia za výrobu falošných čestných vyhlásení, ale bol oslobodený od obvinenia z účasti na Kuziakovej vražde.

Vlani v júni však Najvyšší súd zrušil verdikt o dôkazoch vykonaných počas procesu a nariadil obnovu konania špeciálnemu trestnému súdu, ktorý sa začal začiatkom tohto roka.

Pomalý pokrok v programe boja proti korupcii

S rastúcim hnevom verejnosti nad systematickou korupciou slovenskí voliči vyslali úžasný odkaz, že by sa mala vo všeobecných voľbách v roku 2020 presunúť medzi tradičnú politickú elitu krajiny.

O štvrtinu hlasov zvíťazila malá populistická strana OĽaNO. Jej líder Igor Matovič agitoval za jediný sľub, že zasiahne korupciu. Zostavil koaličnú vládu s tromi stranami, ktoré roztočili politické spektrum.

Michel Biscoe, riaditeľ Transparency International Slovensko, hovorí, že reakcia vlády na korupciu od roku 2020 by sa mala rozdeliť do dvoch kategórií.

Stanovenie prvého nového protikorupčného zákona a nástrojov. Druhý zaručuje nezávislosť justície a orgánov činných v trestnom konaní, bojujúcich proti takzvanému „zabaveniu štátu“.

Rovnako ako v minulosti Pisco povedal, že vláda „v mnohých ohľadoch zaostáva vo svojich sľuboch“ a minulý rok vláda vytvorila nový úrad na ochranu oznamovateľov korupcie, Najvyšší súd a niekoľko ďalších orgánov.

Protikorupčná komisia Európy vo svojej správe za rok 2021 tiež zaznamenala pomalý pokrok v implementácii protikorupčných opatrení. Osem zo 16 odporúčaných opatrení nebolo plne implementovaných päť rokov po uverejnení predchádzajúcej správy.

Prekonanie zabavenia štátu však zaznamenalo veľký úspech a Pisco povedal, že „odsúdenie a uväznenie Dušana Kovasíka je jeho neoddeliteľnou súčasťou“.

READ  USA zmiernili vojnu proti spoločnosti Huawei. Spoločnostiam umožnia spolupracovať, ak splnia kľúčovú podmienku

„Ešte nikdy na Slovensku nebolo za korupciu uväznených toľko vysokých funkcionárov.“

Slovensko tak postúpilo o tri body nad Index vyšetrovania korupcie Transparency International na rok 2021 pred Arménskom a Gréckom, hoci je stále jedným z najmenej aktívnych v rámci EÚ.

‚Dobrá cesta, ale ešte dlhá cesta pred nami‘

V politike je však veľa zvratov. Premiér Madovič, ktorý bol zvolený v roku 2020, odstúpil minulý rok, keď jeho vláda riešila epidémiu Govt-19. Slovensko malo v istom období najvyššiu mieru infikovanosti na obyvateľa na svete. V súčasnosti je ministrom financií.

Vládna koalícia sa snažila nájsť zhodu na šikanovaní strán naprieč celým spektrom. Boris Kollár, predseda strany Sme rodina a predseda parlamentu, sa často stretával s najväčšou koaličnou stranou O மிகப்பெரியaNO.

„Nekonečné riešenie epidémií a rutinné nezhody v koalícii podkopali schopnosť vlády zakročiť proti korupcii,“ povedal Bisco z Transparency International Slovensko.

Ďalším problémom je, že v politike pokračujú tí, o ktorých sa hovorí, že sú mozgami skorumpovaných sietí.

Bývalý trojnásobný premiér sa vraj vracia k Ficovi. Klovic, bývalý právnik vo väzení, bol prvou osobou, o ktorej sa myslelo, že má blízko k uväznenému Figovi, povedala Klingová, vedúca výskumníčka z GLOBSEC Policy Institute.

Členovia súčasnej koaličnej vlády tvrdia, že Kováčič bol za Smer-SD väznený za narúšanie princípov právneho štátu.

„Dnes ho zachvátila zrada týchto ideálov demokratického Slovenska,“ povedal pre miestne médiá poslanec za Stranu slobody a solidarity (SaS) Aloj Baránik.

Fico a jeho bývalý minister vnútra Robert Kaliňák boli v apríli obvinení z organizovaného zločinu vrátane zneužívania právomocí a založenia a podporovania zločineckej skupiny. Obviňujú ich aj z používania utajovaných daňových spisov na uskutočňovanie ohováracích kampaní proti politickým rivalom.

Figo tieto obvinenia poprel s tým, že išlo o politické sprisahanie proti nemu a jeho strane.

READ  Návšteva veľvyslanca SR na Korunných výšinách OSN

Figo je stále poslancom. A ako šéf Smeru-SD má imunitu. Po vystúpení viacerých poslancov z koaličnej vlády slovenský parlament v máji odhlasoval nezrušenie zákazu.

„Spravodlivosť vo vojne zlyhala,“ komentoval po hlasovaní bývalý premiér Igor Madovič. Proces proti Ficovi bude pokračovať, ale verdikt vo väzbe je nepravdepodobný.

Kaliňáka, bývalého ministra vnútra, ktorý už nie je poslancom, zatkli v apríli. V prípade dokázania viny mu hrozí až 12-ročné väzenie.

Začiatkom tohto roka Figo apeloval na európskych politikov, aby pomohli obhájiť jeho prípad.

Eurokomisárka pre spravodlivosť a česká občianka Věra Jourová zopakovala, že organizácie EÚ by sa nemali miešať do domácich trestných vecí.

Fico je často kritizovaný za to, že súčasnú prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovú označuje za „americkú miss“. Ozývajú sa aj výzvy, aby socialisti a Demokratický výbor Európskeho parlamentu vylúčili Smer-SD.

„Všetky tieto vyšetrovania a škandály ukazujú, že vláda SR má vážny problém podchytiť korupciu na najvyšších úrovniach verejnej správy vrátane polície a súdnictva,“ povedala Klingová.

„Zdá sa, že Slovensko je na dobrej ceste, ale má pred sebou ešte dlhú cestu.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close